Podróże

To malownicza wieś w Małopolsce założona przez króla. Została przekazana biskupom [GALERIA]

2024-10-25 17:05

Małopolska jest regionem słynącym z niezwykle pięknych zabytków. Wiele z nich znajduje się w malowniczych małych miejscowościach. Taką jest niewątpliwie dawna łemkowska wieś Brunary, położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Jej ozdobą jest dawna greckokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła z XVIII wieku. Świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Wieś została założona przez króla, a potem przekazana biskupom. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Brunary to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Została założona przez króla Kazimierza Wielkiego

Brunary to jedna z najbardziej malowniczych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlicki, nad rzeką Białą, będącą dopływem Dunajca. Integralnymi częściami tej miejscowości są: Brunary Niżne, Brunary Wyżne, Jaszkowa oraz Wierszki. Mieszka w niej, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 978 osób, z czego 48,7 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 51,3 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku. Wówczas została założona przez króla Kazimierza Wielkiego. Dzieliła się na Brunary Wyżne i Brunary Niżne, które w XVI wieku należały do biskupstwa krakowskiego w powiecie sądeckim w województwie krakowskim.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach. To unikat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Najważniejszym zabytkiem w Brunarach jest dawna cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła. Świątynia została wzniesiona w XVIII wieku. Po akcji „Wisła”, odbywającej się w latach 1947-1950, została przejęta przez Kościół łaciński. Obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Brunarach, wchodzącej w skład dekanatu Ropa diecezji tarnowskiej. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Jest również częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Brunary w województwie małopolskim [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Pamiątki z Krakowa