To najbardziej zielone miasta w Polsce. Jak wypadł Kraków? Duża niespodzianka
Serwis GetHome.pl w ostatnim czasie przygotował specjalny ranking najbardziej zielonych miast w Polsce. Eksperci porównali, gdzie najłatwiej jest pogodzić wielkomiejskie życie z bliskością natury. I doszli do naprawdę ciekawych wniosków. "Zieleń w miastach ma olbrzymi wpływ na jakość życia mieszkańców, bo nie tylko redukuje zanieczyszczenie powietrza, ale również spowalnia spływ wody opadowej. Ponadto tereny zielone w miastach sprzyjają uprawianiu sportu i rekreacji mieszkańców" – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
W ostatnich latach zieleń nie pełni tylko funkcji dekoracyjnej. Coraz częściej słyszymy przecież o "zielonej infrastrukturze", która pomaga zmianie klimatu. Duży wpływ ma na to rynek nieruchomości, bowiem potencjalni kupcy mieszkań czy domów chętniej spoglądają na oferty blisko przyrody. Z okazji Światowego Dnia Środowiska portal GetHome.pl sprawdził, więc poziom „zalesienia” miast wojewódzkich na podstawie danych Geoportal.gov.pl. W kategorii „tereny leśne” zostały uwzględnione nie tylko lasy, ale również grunty zadrzewione i zakrzewione. Jak wypadł Kraków?
Najbardziej zalesione miasta w Polsce. Kraków na "podium" zestawienia
Najbardziej zalesionym dużym miastem w Polsce okazała się Zielona Góra, której tereny leśne zajmują połowę powierzchni. Drugie miejsce przypadło Katowicom, a trzecie Bydgoszczy. Jak wypadł Kraków? Również znalazł się na podium. Niestety, na drugim biegunie zestawienia. W Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Krakowie jest najmniej "zalesionych" obszarów. W Krakowie tereny zielone są na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców, jednak w zestawieniu nie zostały uwzględnione takie miejsca jak m.in. parki, skwery, przydomowe ogródki, drzewa i krzewy między blokami oraz łąki. Tereny leśne same w sobie zajmują jedynie 6% powierzchni całego miasta, przez co stolica Małopolski znalazła się niemal na dnie zestawienia.