CIEKAWOSTKI

To najpiękniejsze i najoryginalniejsze groby w Krakowie. Zapraszamy na spacer po Cmentarzu Rakowickim [GALERIA]

2024-10-30 15:36

Cmentarz Rakowicki jest najstarszym cmentarzem miejskim w Krakowie. Założono go w latach 1801-1802 r. na obszarze folwarku Bosackiego, który wówczas leżał poza granicami miasta. Teren ten wykupiły od karmelitów bosych władze austriackie ze względu na wprowadzony zakaz pochówku na krakowskich nekropoliach parafialnych. Na przestrzeni ponad dwóch wieków na cmentarzu spoczęły setki tysięcy ludzi w około 75 tys. grobach. Niektóre z nich mają wyjątkowy wygląd - zachwycają pięknem albo przyciągają wzrok oryginalnością. W załączonej do materiału galerii znajdziecie te nagrobki, które zwróciły naszą szczególną uwagę.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Historia najstarszej nekropolii w mieście

Cmentarz Rakowicki powstał na samym początku XIX wieku. Pierwszy pogrzeb miał miejsce w styczniu 1803 r. i był to pochówek 18-letniej Apolonii z Lubowieckich Bursikowej. Jej grób nie przetrwał do dzisiejszych czasów niemniej, jak wejdziemy na cmentarz bramą od strony ul. Rakowickiej, to po lewej stronie w murze znajdziemy odtworzoną płytę nagrobną pierwszej pochowanej zmarłej. Umieszczono ją tam w styczniu 2003 r. z okazji 200-lecia założenia nekropolii.

To właśnie ta część cmentarza, do której wchodzi się od ul. Rakowickiej, jest najstarszą częścią nekropolii. Ma charakterystyczny plan przypominający kształtem bramę, będącą symbolem przejścia od życia doczesnego do życia wiecznego. W jej centrum wybudowano w latach 60. XIX wieku kaplicę p.w. Zmartwychwstania Chrystusa Pana, w której do dziś odbywają się nabożeństwa pogrzebowe. Oczywiście na przestrzeni kolejnych wieków powierzchnia nekropolii ulegała powiększeniu, a obecnie w jej skład wchodzi także założony w 1920 r. cmentarz wojskowy przy ul. Prandoty. To właśnie na jego terenie znajduje się grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły.

Na terenie "właściwego" Cmentarza Rakowickiego również nie brakuje znanych nazwisk. W samej Alei Zasłużonych znajdziemy groby dziesiątek znamienitych osobowości, które swoją działalnością społeczną, polityczną czy twórczością artystyczną odcisnęły ślad w historii Krakowa i jego mieszkańców. Wiele nagrobków tych cenionych ludzi (m.in. Ewy Demarczyk, Jerzego Nowosielskiego, Marka Grechuty czy Mariana Koniecznego) mocno wyróżnia się na tle innych, dlatego znalazły się w naszej galerii. Przeważają w niej jednak fotografie grobów starszych, pochodzących z czasów, kiedy sztuka funeralna była w rozkwicie, a nagrobki były wytworem słynnych architektów i rzeźbiarzy. W wielu przypadkach można powiedzieć, że to wspaniałe dzieła. Zachęcamy do obejrzenia tych najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych, jakie udało nam się sfotografować podczas październikowego spaceru po tej zabytkowej nekropolii, jaką od 1976 roku jest Cmentarz Rakowicki.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Pogrzeb Jerzego Stuhra w Krakowie

QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Wynik 15/15 zdobędą tylko prawdziwi znawcy miasta!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy najprościej, jak się da. Wieżowiec na zdjęciu to:
Szkieletor