CIEKAWOSTKI

To polskie miasto ma własną "Wieżę Eiffela". Podróż z Krakowa zajmuje tylko półtorej godziny [GALERIA]

2024-11-12 17:48

To polskie miasto może pochwalić się własną "Wieżą Eiffela" i największym portem śródlądowym w kraju. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, w którym nie brakuje pięknych zabytków i turystycznych atrakcji. Gliwice, bo o nich mowa, dla wielu osób mogą wydać się zaskakującą propozycją na weekendowy wypad, ale my postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej. Co oferuje to górnośląskie miasto i jak się prezentuje, tego dowiecie się z naszego materiału.

Gliwice to nie tylko kopalnia. Miasto ma śląską "Wieżę Eiffela"

Gliwice to miasto na prawach powiatu, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, którego historia sięga XIII wieku. Wówczas zostało założone w ramach kolonizacji na prawie niemieckim, najprawdopodobniej w 1254 r. Początkowo należało do piastowskiego księstwa opolskiego, ale w kolejnych stuleciach - dzieląc polityczne losy Śląska - przynależność państwowa Gliwic ulegała zmianie - znajdowały się pod panowaniem polskim, czeskim lub niemieckim. W końcu po II wojnie światowej, w 1945 r. miasto zostało przyłączone do Polski.

Ze względu na swoje położenie wielu osobom Gliwice kojarzą się z górnictwem. Faktycznie na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica. W 2000 r. zamknięta została natomiast Kopalnia Węgla Kamiennego Gliwice i w jej odrestaurowanych budynkach tworzono "Nowe Gliwice", czyli Centrum Edukacji i Biznesu. Obserwując rozwój miasta, można zauważyć, że przemysł ciężki i górnictwo ustąpiły miejsca firmom z branży nowoczesnych technologii, czego przykładami są m.in. park technologiczny Technopark Gliwice czy przedsiębiorstwo informatyczne Future Processing, które współpracuje z Microsoftem.

Symbolem Gliwic jest "śląska Wieża Eiffela", czy zabytkowa drewniana wieża antenowa, powstała w 1935 r., która wyglądem do złudzenia przypomina właśnie paryski zabytek. Maszt ma wysokość 111 metrów, co czyni go najwyższym istniejącym, zbudowanym w całości z drewna obiektem, oraz jednocześnie najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Wraz z trzema innymi budynkami składa się na Radiostację Gliwicką, będącą obecnie jednym z oddziałów Muzeum w Gliwicach. Niestety wejście na wieżę nie jest dostępne dla zwiedzających.

Co oferują Gliwice? Atrakcje śląskiego miasta

W czasie wizyty w Gliwicach oprócz wspomnianej śląskiej "Wieży Eiffela", koniecznie trzeba zobaczyć tamtejszy średniowieczny rynek i przejść się uliczkami klimatycznej starówki. Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki jest palmiarnia, w której oprócz kilku tysięcy egzotycznych roślin można podziwiać egzotyczne gatunki ptaków, gadów i ryb. Z pewnością warto wybrać się również do Kościoła pw. Wszystkich Świętych, aby z tamtejszej wieży podziwiać panoramę miasta. Ponadto nie da się opuścić Gliwic bez zwiedzenia Zamku Piastowskiego oraz Willi Caro, zabytkowej rezydencji pełniącej obecnie funkcję muzeum, którego wystawa stała obrazuje dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne ówczesnych przemysłowców. Wszystkie te miejsca oraz pozostałe gliwickie atrakcje znajdziecie w naszej galerii.

Kraków-Gliwice. Ile zajmuje dojazd?

Podróż samochodem z Krakowa do Gliwic zajmuje około 1 godzinę 45 minut, jeśli pojedziemy autostradą A4. Czas przejazdu pociągiem między stolicą Małopolski a górnośląskim miastem wynosi natomiast 1,5 godziny, gdy wybierzemy PKP Intercity oraz 2 godziny w przypadku wyborów Polregio.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Ogród Świateł 2024 w Krakowie - "Small World"
Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!
Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego