Podróże

To unikatowa wieś na mapie Małopolski. Znajduje się w niej cerkiew postawiona przez Francuza [GALERIA]

Małopolska jest uznawana za jeden z najciekawszych regionów na mapie naszego kraju. W województwie znajduje się mnóstwo wspaniałych małych miejscowości, które przyciągają turystów nie tylko pięknymi krajobrazami i zabytkami, ale również unikatową historią. Do takich niewątpliwie zalicza się wieś Czyrna, położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój. Jej największą atrakcją jest dawna drewniana greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy Męczennicy wybudowana w ostatniej dekadzie XIX wieku. Co ciekawe, projektantem świątyni był austriacki architekt Delavo, będący z pochodzenia Francuzem. Jak wygląda wieś Czyrna? Sprawdźcie w naszej galerii.

Czyrna jest unikatową wsią na mapie Małopolski. Słynie z pięknej cerkwi, którą zaprojektował architekt z Francji

Czyrna to jedna z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój, w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, w dolinie górnego biegu potoku Czyrnianka, dopływu Białej Dunajcowej. Mieszka w niej, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 308 osób, z czego 50,3 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,7 proc. ludności to mężczyźni. Lokacja tej dawnej wsi łemkowskiej miała miejsce pod koniec XVI wieku, w 1574 roku. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Cerkiew św. Paraskewy Męczennicy. To najpiękniejszy zabytek w Czyrnej

Najcenniejszym zabytkiem, który można podziwiać w Czyrnej, jest dawna drewniana cerkiew greckokatolicka św. Paraskewy Męczennicy z końca XIX wieku. Świątynia została zbudowana w 1893 roku według projektu austriackiego architekta Delavo, z pochodzenia Francuza. W pracach budowlanych uczestniczyła cała wieś pod przewodnictwem parocha Antoniego Konstantynowicza. W 1933 roku cerkiew odnowiono i przebudowano. Po 1947 roku została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Od 1951 pełni funkcję kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Jest jednym z najcenniejszych obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Czyrna w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

QUIZ. Małopolska gwara. Mówią tak w twoim regionie?

Pytanie 1 z 10
1. Charakterystyczną odmianą polszczyzny używaną zwłaszcza w Krakowie i w okolicach jest gwara:
Święto Polskiego Lotnictwa 2024 w Krakowie