Zdjęcie, które wywołało burzę. Internauci nie dają wiary
Lata 1939-1945 to niezwykle tragiczny okres polskiej historii. Okupacja niemiecka i sowiecka, według szacunków Czesława Łuczaka, opublikowanych w książce „Polska i Polacy w drugiej wojnie światowej”, przyniosły Polsce straty w ludności wynoszące od 5 mln 900 tys. do nawet 6 mln obywateli. Wojenna pożoga i wszechobecny terror spowodowały prawdziwą traumę, widoczną do dziś w polskim społeczeństwie. Nic więc dziwnego, że internauci nie dają wiary w zdjęcie, które pojawiło się w sieci kilka dni temu.
Polecany artykuł:
W mediach społecznościowych opublikował je Mikołaj Kaczmarek, zajmujący się retuszem i obróbką starych fotografii. Na pokolorowanym zdjęciu widzimy trzy beztrosko uśmiechające się kobiety i innych plażowiczów nad Wisłą. Fotografię wykonano w Warszawie w 1941 roku. Staje ona w mocnym kontraście do terroru okupacji niemieckiej, co widać szczególnie w komentarzach pod postem.
Niezwykłe zdjęcia z międzywojnia. Tak kiedyś wypoczywano nad Wisłą!
„Czy przypadkiem nie ma pomyłki w dacie? Naprawdę w 1941r. możliwe było takie beztroskie plażowanie?”, „To tylko nam się wydaje że jak 1941 to armagedon i były dinozaury. Wszystko już było, A ludzie przecież chodzili na plażę, do kin, do teatrów. W 1944 to już nie było tak wesoło” – piszą internauci.
Fotografia dostępna dziś w Narodowym Archiwum Cyfrowym została wykonana w lipcu 1941 roku nad Wisłą przy moście średnicowym. Warto jednak pamiętać, że w czasie okupacji Niemcy sprawnie manipulowali rzeczywistością, szczególnie za sprawą propagandy. Jak podaje serwis „Onet.pl”, fotografię zamieszczono na łamach „Ilustrowanego Kurjera Polskiego”, który również znajdował się wówczas pod wpływem niemieckiej propagandy.
Mowa o tzw. „gadzinówkach”, „szmatławcach” czy „szmatach” – określenia te stosowano właśnie do polskojęzycznej prasy, wydawanej na terytoriach okupowanych przez Niemcy i Związek Sowiecki – podaje Grzegorz Hryciuk w książce „Polacy we Lwowie 1939-1945. Życie codzienne”.
Z pokolorowaną fotografią można zapoznać się poniżej.