Czym jest trading down?
Trading down polega na zastępowaniu dotychczasowo kupowanych produktów ich tańszymi zamiennikami. O tym, że taka tendencja jest bardzo zauważalna wśród klientów poinformowali przedstawiciele grupy Jeronimo Martins w Polsce, czyli popularnej Biedronki.
– Zjawisko "trading down" widzimy głównie w Portugalii i Kolumbii, ale pod koniec trzeciego kwartału zaobserwowaliśmy to też w Polsce, widać tam pierwsze oznaki. Klienci kupują tańsze produkty w danych kategoriach, częściej wybierają marki własne - powiedziała Ana Luisa Virginia, dyrektor finansowa Jeronimo Martins, którą cytuje portal dlahandlu.pl.
Polecany artykuł:
Można z tego wyciągnąć wnioski, że przestaliśmy już przymykać oko na rosnące ceny naszych ulubionych produktów. Teraz częściej rezygnujemy z nich i decydujemy się na zakup ich tańszych odpowiedników. Eksperci banku PKO BP, na których powołuje się serwis money.pl zauważyli, że zjawisko jest pokłosiem tego, że oszczędności Polaków i „poduszki” finansowe, które były do tej pory buforem antyinflacyjnym – wyczerpały się. Ceny jednak nadal rosną. Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku inflacja wynosiła prawie 17,9%, zatem – w porównaniu do poprzedniego miesiąca – ceny towarów wzrosły o 1,8%.
Trading down – zagrożenia
Decydowanie się na marki własne sieci sklepowych nie zawsze jest złym rozwiązaniem - pod warunkiem, że dokładnie czytamy skład sera, dżemu czy innego produkty, który kupujemy. Częstym jest, że wyższy koszt wyrobu wiodącej marki jest pochodną działań marketingowych. Niestety dużo częściej jest tak, że niższa cena oznacza niestety gorszy skład i jakość. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w przypadku żywności, ponieważ kierując się wyłącznie cenami, możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Producenci, aby je obniżyć, stosują sztuczne zamienniki, "zapychają" produkt cukrem lub tłuszczami trans, a w przypadku mięs – ostrzykują wodą. W dobie szalejącej drożyzny wybieranie droższych produktów najlepszej jakości może być niemożliwe, lecz żeby sobie nie zaszkodzić, warto dokładnie czytać i porównywać składy produktów zamieszczone na etykietach.