Tatry. Turyści utknęli na Rysach
Mimo ostatnich stosunkowo ciepłych i słonecznych dni, które sprzyjały uprawianiu turystyki w Tatry powoli wkracza zima. Pamiętać muszą o tym szczególnie miłośnicy górskich wędrówek, którzy jeszcze w tym roku planują wyjazd na Podhale. Tylko w ostatni, zdaniem ratowników „całkiem spokojny” weekend TOPR pomógł łącznie 18 turystom. Urazy spowodowane były głównie poślizgnięciami na lodzie i śliskich kamieniach, w wyniku czego kilka osób wymagało hospitalizacji. Jedna z turystek po upadku na śliskim podłożu doznała urazu głowy i została drogą lotniczą przetransportowana do szpitala.
W niedzielę, 17 listopada w nocy ratownicy TOPR ruszyli na pomoc trójce turystów, którzy utknęli na tzw. Grzędzie Rysów na wysokości 2300 m n.p.m. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, TOPR-owcy dostarczyli potrzebującym śpiwór, pakiety grzewcze i termos z gorącą herbatą za pomocą drona. W komunikacie przekazano, że w wyprawie brało udział ośmiu ratowników, którzy po dotarciu na miejsce i ogrzaniu turystów sprowadzili ich do schroniska nad Morskim Okiem, a następnie przewieźli samochodem na Palenicę Białczańską. Z relacji ratowników wynika, że wyprawa zakończyła się tuż przed godz. 2:00 w nocy.
W górach, szczególnie na wystawach północnych jest ślisko i miejscami występują oblodzenia. Bezpieczne poruszanie się wymaga sporego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Na najbliższe dni prognozowane są w Tatrach niewielkie opady śniegu oraz silny wiatr, co zdecydowanie pogorszy warunki do uprawiania turystyki – pisze w mediach społecznościowych TOPR.
O trudnych warunkach w górach przypomina również Tatrzański Park Narodowy.
Pamiętajcie także, że dzień jest już bardzo krótki, w nocy występują przymrozki. Dobre przygotowanie do rozsądnie zaplanowych wycieczek to podstawa – apeluje TPN.
Przed wyjściem w Tatry każdorazowo należy zapoznać się z komunikatem turystycznym publikowanym na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obecnie w górach występują następujące zagrożenia:
- W Tatrach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie, grozi upadkiem z wysokości.
- Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych.
- W wyższe partie gór, w terenie eksponowanym, zalecamy zabrać ze sobą kask na głowę. W lecie, gdy w górach panuje duży ruch, nietrudno o spadające kamienie, które mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla wędrującego.
- W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) i natychmiast oddalić się w przeciwnym kierunku.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
- Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Ze szczegółami można zapoznać się pod tym linkiem.