Tyflomapa AGH

i

Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza

Tyflomapa AGH. Czym jest i jak pomoże studentom z niepełnosprawnościami?

2022-08-03 7:21

Tyflomapa to trójwymiarowy plan kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej, dzięki któremu studenci z niepełnosprawnościami wzroku (ale także wszyscy inni) mogą łatwiej odnaleźć się wśród uczelnianych budynków.

Tyflomapa jest już dostępna dla wszystkich, którzy chcą sprawnie poruszać się po kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej. Choć stworzona została z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wzroku, to korzystać mogą z niej wszyscy. Wbrew kuchennie kojarzącej się nazwie, mapa nie ma nic wspólnego z teflonem, wyjaśnia Marcin Ryszka, absolwent i pracownik AGH, a zarazem osoba niewidoma.

Nie ma to nic wspólnego z teflonem, oczywiście. Jeżeli chodzi o "tyflo", to najprościej wytłumaczyć, że "tyflo" to jest - tak jakby - dziedzina nauki, która zajmuje się pomocą osobom z problemami z narządem wzroku. I stąd nazwa - od przeznaczenia mapy.

Takie rozwiązanie to nie pierwsze wsparcie krakowskiej uczelni dla osób z niepełnosprawnościami. Jest szansa, że podobnych map powstanie więcej, mówi Anna Żmuda-Muszyńska z AGH.

Bardzo byśmy chcieli, żeby tyflomap powstało więcej. Widzimy, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem i będą pomocą szczególnie dla tych studentów, którzy dopiero rozpoczną naukę na naszym kampusie.

Z tyflomapy można korzystać poprzez dotyk oraz słuch - znajdujące się na niej obiektu można "wyczuć" dłońmi, a dodatkowo opisane są za pomocą alfabetu Braille'a oraz głosem lektora. Znajdziecie ją w akademiku "Alfa" Akademii Górniczo-Hutniczej.

QUIZ. Nauki ścisłe na poziomie szkolnym. Większość odpada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Jaki jest symbol pierwiastka chemicznego rtęci?
Struś Tadzio na rehabilitacji