Smog Kraków

i

Autor: Andrzej Kamiński Trujące powietrze o poranku w Krakowie

Uchwała antysmogowa. Ostry spór o wyniki konsultacji społecznych

2022-09-23 8:08

Małopolskie samorządy w przytłaczającej większości popierają wydłużenie terminu wymiany pieców bezklasowych - podał urząd marszałkowski. Z kolei aktywiści społeczni wskazują, że ok. 75 procent opinii zebranych w ramach konsultacji sprzeciwia się zmianom w uchwale antysmogowej. "Chcą zezwolić na dalsze użytkowanie w Małopolsce kotłów, które rok w rok fundują nam smog i w których można spalić wszystko. Łącznie ze śmieciami" - pisze o politykach Krakowski Alarm Smogowy.

Uchwała antysmogowa - o co pytano w konsultacjach?

W internetowych konsultacjach, trwających od 1 do 24 sierpnia 2022 roku, Małopolanie odpowiadali na pytanie, czy popierają przesunięcie terminu wymiany pieców bezklasowych o rok, czyli do końca 2023 roku, czy też są za pozostaniem przy obecnych zapisach w uchwale antysmogowej dla Małopolski, zakładających wymianę takich pieców do końca 2022 roku.

Uchwała antysmogowa - Urząd Marszałkowski podaje wyniki

Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), przez formularz internetowy wpłynęły 4023 uwagi, w tym: 2999 negatywnych (tj. przeciwko wydłużeniu terminu wymiany kotłów), 780 pozytywnych (za przesunięciem terminu) i 244 – inne. W konsultacjach wzięło udział: 58 organizacji pozarządowych, 43 przedsiębiorców, 56 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych oraz 3840 osób prywatnych.

W czwartek UMWM wydał komunikat dla mediów "w związku z licznymi przekłamaniami w przestrzeni publicznej" na temat wyników konsultacji. Według urzędu marszałkowskiego jednostki samorządu terytorialnego z całej Małopolski "w przytłaczającej większości odpowiedziały pozytywnie na pytanie o zmianę terminu" wymiany kotłów.

Starostowie wydali 6 opinii pozytywnych, 2 opinie negatywne oraz 11 opinii pozytywnych na mocy art. 96 ust. 4 ustawy Prawo Ochrony Środowiska (zgodnie z którym niewydanie opinii w terminie oznacza akceptację projektu uchwały). Wpłynęły także 2 negatywne opinie prezydentów małopolskich miast. Wójtowie i burmistrzowie z Małopolski wydali 64 opinie pozytywne, 6 opinii negatywnych oraz 98 opinii pozytywnych na mocy art. 96 ust. 4 ustawy Prawo Ochrony Środowiska - podano w komunikacie UMWM.

Uchwała antysmogowa - Krakowski Alarm Smogowy poddaje w wątpliwość wyniki konsultacji ogłoszone przez UMWM

Wyniki odmiennie interpretuje organizacja Krakowski Alarm Smogowy, która podkreśliła, że w konsultacjach społecznych ok. 75 procent nadesłanych opinii (2999 z 4023) sprzeciwia się zmianie daty likwidacji bezklasowych pieców. Krakowski Alarm Smogowy zwrócił uwagę, że swój przeciw wobec wydłużenia terminu wymiany kotłów bezklasowych zgłosiło Stowarzyszenie Metropolia Krakowska skupiające gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa, miasto Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, powiaty: myślenicki i oświęcimski, a także gminy: Chełmek i Chrzanów.

Wcześniej Zarząd Województwa twierdził, że większość mieszkańców Małopolski chce osłabienia przepisów antysmogowych, jednak opublikowane wyniki wyraźnie wskazują, że jest zupełnie inaczej. Wśród opinii popierających osłabienie uchwały antysmogowej znalazły się 64 opinie władz lokalnych (wójtów i burmistrzów) - to około 1/3 gmin w Małopolsce. Gminy opowiadające się za zmianami zamieszkuje 24 proc. Małopolan, natomiast gminy, które stanowczo sprzeciwiają się zmianom, zamieszkuje aż 40 proc. Małopolan – zaznaczyli aktywiści.

Uchwała antysmogowa - ostateczne głosowanie

Pełne wyniki konsultacji społecznych zostały udostępnione na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Nad przyjęciem lub odrzuceniem zmian w wojewódzkiej uchwale antysmogowej radni Małopolski będą głosować w poniedziałek, 26 września.

Odwrócił się w czasie jazdy i doprowadził do katastrofy. 48-latek przygnieciony przez ciągnik

QUIZ. NAJNOWSZY quiz o brytyjskiej rodzinie królewskiej! Ile wiesz o Elżbiecie II, Meghan czy Kate?

Pytanie 1 z 10
Ile diamentów znajduje się w koronie, która leżała na trumnie królowej?