szkolenie

i

Autor: Karolina Fok / Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Ukraińscy medycy szkolą się w Szpitalu Uniwersyteckim

2022-12-10 11:41

Szpital Uniwersytecki w Krakowie szkoli ukraińskich medyków z medycyny pola walki. Blisko dwadzieścia ratowniczek medycznych z Obwodu Lwowskiego uczy się m.in.: jak postępować z ranami po wybuchu bomby. Zajęcia prowadzą doświadczeni lekarze, którzy brali udział w misjach w Afganistanie i Iraku.

Na kursie omawiane jest postępowanie ratunkowe z pacjentem, będącym ofiarą działań o charakterze zbrojnym. Ponadto poruszone są także aspekty medycyny ratunkowej - ratownictwa taktycznego - dotyczące tzw. ”zgonów do uniknięcia”, czyli patomechanizmów związanych z niedrożnością górnych dróg oddechowych, zaburzeniami wentylacji i detekcją.

- Skupiamy się na tzw. "odwracalnych przyczynach zatrzymania krążenia". Uczymy postępowania na wypadek masywnych krwotoków, niedrożności górnych dróg oddechowych i postępowania przy odmie opłucnowej. To jest taka kwintesencja obrażeń bojowych i patomechanizmów, które zabijają pacjentów - mówi dr n. med. Tomasz Sanak, lekarz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

W szkoleniu bierze udział blisko 20 kobiet wchodzących w skład Zespołów Ratownictwa Medycznego Obwodu Lwowskiego. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych lekarzy i ratowników tworzących System Wczesnej Interwencji Terapeutycznej (SWIT) oraz Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK).

- Mamy doświadczenie, którego żaden medyk nie chciałby mieć w swoim życiu zawodowym. Na początku marca w Obwodzie Lwowskim doszło do zmasowanego ataku bombowego. Mieliśmy wtedy stu rannych i musieliśmy w praktyce zastosować umiejętności, które dotychczas znaliśmy tylko w teorii. Dlatego każde takie szkolenie, każda wzajemna wymiana doświadczeniami, są bardzo ważne. Kto ma taką wiedze, ten ma pewnego rodzaju broń - mówi Mariana Yakhytska, jedna z uczestniczek szkolenia. 

Goście z Ukrainy poznają także zasady funkcjonowania Centrum Urazowego na wypadek zdarzenia masowego. Szkolenia jest oparte o symulację wysokiej wierności, czyli naukę z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów resuscytacyjnych.