Samorząd małopolski chce pomóc gminom przyjmować uchwały antysmogowe. Eksperci Urzędu Marszałkowskiego przygotowali ogólny zestaw zapisów, które powinny się znaleźć w każdej takiej uchwale. Za wzór posłużyła funkcjonująca od 4 lat uchwała antysmogowa dla małopolski. Chodzi tu zwłaszcza o walkę z nieekologicznymi piecami węglowymi.
Proponujemy rozwiązanie polegające na ograniczeniu instalacji nowych kotłów na węgiel już od przyszłego roku. W przypadku istniejących kotłów węglowych tym terminem możliwości funkcjonowania byłby rok 2030 - mówi Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Programów Ekologicznych Piotr Łyczko.
Propozycja obejmuje też nakaz by nowoinstalowane kotły i ogrzewacze na biomasę były bardziej ekologiczne oraz dopłaty do wymiany pieców dla najuboższych. Burmistrz Rabki Zdroju, która swoją uchwałę antysmogową już ma, przyznaje, że niektórzy lokalni radni mogą być przeciwni proponowanym przez samorząd wojewódzki rozwiązaniom.
Może zaprosilibyśmy na spotkanie z naszymi radnymi przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, który o tej idei jeszcze by powiedział szerzej, bo próbowano nam to pokazać na zasadzie, że "tak żeście to sobie wymyślili i nikt nie jest w stanie nas zmusić" - mówi.
Urzędnicy marszałkowscy podkreślają, że to na razie tylko propozycja jednolitych zapisów uchwał antysmogowych. Ostateczne decyzje będzie podejmował Sejmik województwa.