Szczepienie lisów to cykliczna akcja, która prowadzona jest do wielu lat. Przynęta zawierająca szczepionkę będzie zrzucana z samolotów oraz rozkładana ręcznie pomiędzy 18 maja, a 7 czerwca. Zostanie umieszczona w lasach oraz terenach im przyległych.
W tym okresie zaleca się:
- nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
- kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
- nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.
Jak podkreśla Małopolski Lekarz Weterynarii, szczepionka zwalczająca wściekliznę u lisów jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych wolno żyjących. Jeśli jednak nasz pies czy kot będzie miał z nią kontakt, musimy zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza. Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów. A co jeśli ktoś z nas dotknie szczepionki?
Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza - czytamy na stronie Małopolskiego Lekarza Weterynarii.