W AGH powstaje wyjątkowe laboratorium. Studenci będą mogli wykonywać... misje kosmiczne!

2023-02-23 9:25

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie poinformowała, że na uczelni powstaje właśnie habitat. To wyspecjalizowane laboratorium, które ma umożliwić prowadzenie symulacji misji kosmicznych. Ma służyć rozwojowi i szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej.

Co znajdzie się w nowym laboratorium?

Laboratorium będzie swojego rodzaju symulatorem. Będą tam testowane m.in. nowe materiały do budowy baz kosmicznych, rozwiązania z obszaru nawigacji, telekomunikacji czy inżynierii biomedycznej.

- Habitat ma być poligonem doświadczalnym dla wszelkich badań, jakie zaprojektują studenci. Badane będą tam także relacje i kwestie społeczne, dynamika grupy, sposoby podejmowania przez jednostki decyzji, podział ról i zadań – informuje współtwórczyni laboratorium, dr Agata Kołodziejczyk.

Habitat AGH będzie nakierowany na badanie przede wszystkim sprzętu wykorzystywanego w misjach, w tym np. komponentów pokładowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, ale też np. rozwiązań stosowanych do oczyszczania wody czy odprowadzania nieczystości.

W bezpiecznych warunkach laboratoryjnych analizowane będą reakcje na sytuacje stresogenne, stymulacje nowymi bodźcami dźwiękowymi i wizualnymi, sposoby adaptacji do nowych, nieznanych warunków czy odcięcie od światła dziennego. Niezwykle wartościowa będzie także możliwość testowania nowych materiałów czy np. skafandrów kosmicznych i sprzętu wykorzystywanego w prawdziwych misjach.

Wyposażenie i układ architektoniczny przestrzeni habitatu będą zmuszały uczestników misji do aktywności i działań w odmiennym niż na Ziemi układzie. Część zadań będzie możliwa do wykonania wyłącznie w pozycji - głową w dół, co pozwoli symulować napływ krwi do głowy, jaki ma miejsce w stanie nieważkości.

W nowopowstającym obiekcie zlokalizowane zostanie Centrum Kontroli Misji (Mission Control Room), w którym pracownicy i studenci Centrum Technologii Kosmicznych będą mogli nadzorować misje wysłanych przez AGH satelitów

- Aby możliwie wiernie odtworzyć warunki panujące na prawdziwej misji habitat AGH będzie podzielony na kilka oddzielnych sekcji, w której studenci będą spać, prowadzić badania, wieść życie codzienne - analogicznie jak na prawdziwej misji. Blisko 100 m2 habitatu będzie odciętych od światła słonecznego, a cała powierzchnia podzielona będzie na moduły laboratoryjny, kuchenny, higieniczny, sypialny czy gimnastyczny – informuje AGH.

W pierwszej kolejności z możliwości wzięcia udziału w symulacji misji kosmicznej będą mogli skorzystać studenci i pracownicy AGH działający aktywnie w kołach naukowych zajmujących się tematyką okołokosmiczną oraz studiujący nauki pokrewne. Nowy budynek Centrum Technologii Kosmicznych oddany będzie do użytku początkiem 2024 roku. Pierwsi analogowi astronauci wyruszą w swoje misje na wiosnę przyszłego roku.

Myslovitz dla Eski Rock!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Tylko tęgie umysły przekroczą 10/15

Pytanie 1 z 15
Motywem przewodnim "Lalki" Bolesława Prusa była miłość Wokulskiego do panny Łęckiej. Jak miała na imię?