Paszport tymczasowy w Krakowie? Punkt ma być zlokalizowany na lotnisku w Balicach
Wyrobienie paszportu tymczasowego w kwadrans - z takiej możliwości mogą już korzystać podróżni na Lotnisku Chopina w Warszawie od czwartku, 20 kwietnia. Tylko w pierwsze dwa dni działania punktu udało się pomóc 49 osobom. Po paszport w trybie awaryjnym mogła zgłaszać się obywatele Polski, którzy mimo zaplanowanego wyjazdu nie mają ważnego dokumentu. Paszport tymczasowy otrzymuje się w oparciu o bilet lotniczy, a koszt jego wyrobienia wynosi 30 złotych.
Rada Miasta Krakowa chciałaby, aby na lotnisku w Krakowie-Balicach także stanął punkt wydawania paszportów tymczasowych i przygotowała rezolucję skierowaną do Rady Ministrów, Wojewody Małopolskiego oraz prezesa Kraków Airport. RMK apeluje w dokumencie o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu utworzenia punktu wydawania szybkiego paszportu wzorem punktu i procedur uruchomionych na lotnisku Warszawa-Okęcie.
Rada Miasta Krakowa niniejszym wyraża z całą mocą pogląd, iż Kraków, będący najbardziej znanym turystycznym miastem Polski oraz posiadającym największe regionalne lotnisko w kraju, potrzebuje takiego rozwiązania, które z jednej strony będzie służyło milionom użytkowników portu lotniczego, a także pozytywnie wpłynie na rozwój ruchu lotniczego i poczucie komfortu podróżujących. Krakowskie lotnisko w2023 roku notuje rekordowy ruch - do tej pory obsłużyło już prawie 3 mln pasażerów - uzasadnia w dokumencie Rada Miasta Krakowa.
Zdaniem radnych utworzenie takiego punktu zapewni bezpieczeństwo i spokój podróżowania milionom osób. Z dokumentu wynika, że grupa radnych chciałaby, aby taki punkt został otwarty jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed tegorocznym sezonem wakacyjnym.
Paszporty tymczasowe wydawane na lotnisku w Warszawie nie są biometryczne. Mogą być ważne maksymalnie przez rok, ale termin ważności każdego dokumentu jest ustalany indywidualnie, w zależności od planów wyjazdowych i wymogów kraju, do którego wybiera się podróżny. Warto też pamiętać, że nie wszystkie kraje uznają paszporty tymczasowe. Przykładem takiego kraju są Zjednoczone Emiraty Arabskie, o czym przypomina Ambasada RP w Abu Zabi. Żeby tam pojechać, trzeba mieć paszport biometryczny ważny co najmniej przez kolejne 6 miesięcy.