Co z nocną sprzedażą?
Rada Miasta już od 2016 roku stara się o ograniczenia w sprzedaży alkoholu późną porą. Jeśli takie rozwiązanie weszłoby w życie, to Kraków dołączyłby do 162 gmin, na 2477 w skali kraju, które skorzystały z możliwości ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy. Na terenie całego miasta całodobowo alkohol kupimy w około 300 punktach. Dochody dla miasta z samych zezwoleń na sprzedaż trunków w tym roku wyniosą 25 milionów złotych. Mieszkańcy Krakowa mogą do 15 grudnia wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę. Znajdziemy ją tutaj.
Na stronie internetowej urzędu w tej sprawie wypowiadał się zastępca prezydenta Krakowa, Bogusław Kośmider - Opinia mieszkańców na ten temat zostanie przestawiona radnym miasta Krakowa na początku przyszłego roku i oni w tej materii podejmą decyzję. Po zakończeniu tego etapu mają odbyć się formalne konsultacje potencjalnego projektu uchwały w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w Krakowie – mówi zastępca prezydenta Krakowa, Bogusław Kośmider.
Jak wypełnić ankietę?
Mieszkańcy mogą głosować przez internet, telefonicznie pod numerem 12 616-55-55 czy tradycyjnie w trzech lokalizacjach Urzędu Miejskiego – na al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a i na os. Zgody 2. Oprócz tego do dyspozycji Krakowian będą też Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych i w siedzibach rad dzielnic - Stare Miasto, Prądnik Czerwony i Biały, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce i Nowa Huta.
Jak dodaje urząd - Od 1 września 2019 r. na terenie Gminy Miejskiej obowiązywała roczna umowa społeczna, zawarta z 154 przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży – „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży”. W ramach umowy przedsiębiorcy zobowiązali się do niesprzedawania alkoholu w godzinach 24.00–5.30. Ponadto zgodzili się spełnić inne wymogi (np. monitoring zewnętrzny i wewnętrzny). Według danych Policji z początku 2020 r., liczba interwencji w rejonie sklepów monopolowych spadła o 7%. Z uwagi na epidemię oraz bardzo trudną sytuację ekonomiczną krakowskich przedsiębiorców, 6 kwietnia 2020 r. obowiązywanie porozumienia na czas epidemii zostało zawieszone. Obecnie nie jest planowane zawarcie nowej umowy społecznej.