Nowa Huta

i

Autor: Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons W Nowej Hucie powstanie odwiert geotermalny

Wiadomości

W Krakowie są wody geotermalne? W Nowej Hucie powstanie odwiert za ponad 12 milionów złotych

2024-12-04 15:23

Czy w Krakowie są wody geotermalne? Odpowiedzieć na to pytanie pomoże planowany odwiert geotermalny, który powstanie w nowej Hucie. Stolica Małopolski, jak przekazał magistrat, otrzymała ponad 12 milionów dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozpoznanie zasobów złóż wód termalnych, co umożliwi ich późniejsze wykorzystanie w ciepłownictwie lub balneologii.

Kraków otrzymał dotację na odwiert geotermalny w Nowej Hucie. Miasto starało się o środki od ponad dwóch lat

W poniedziałek, 2 grudnia 2024 roku, doszło do spotkania zastępcy prezydenta Krakowa Stanisława Kracika z zastępcą prezesa NFOSiGW Józefem Matysiakiem, którego pokłosiem było podpisanie umowy na dofinansowanie badawczego odwiertu geotermalnego GT-1 w Nowej Hucie. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna od ponad dwóch lat prowadziła starania o pozyskanie środków na ten cel. Jak podkreśla krakowski magistrat, przeprowadzone badania przyczyną się do rozwoju wschodniej części miasta i dbałości o środowisko. Dzięki dotacji w wysokości 12 340 000 złotych w Nowej Hucie powstanie odwiert geotermalny, który będzie mieć nawet 1820 m głębokości +/- 10%, a przewidywana temperatura wody to 50–55°C. Energia geotermalna jest uznawana za najtańszy rodzaj energii. Jest dostępna 24 godziny przez 7 dni w tygodniu niezależnie od warunków pogodowych.

– Po prostu chodzi o to, żeby mieć źródło takie, którym rzeczywiście będzie można użytkowo wykorzystać to ciepło do naszego systemu. Natomiast są oczekiwania, czy też można powiedzieć „spodziewania”, że ta woda może mieć jakieś własności szczególnie cenne i wtedy może ona służyć jednak nie do ogrzewania, a do pewnych, tak powiem, balneologicznych już zabiegów. Wtedy byśmy byli w trochę ciekawszej sytuacji niż tak rutynowo. Ale ponieważ nic nie wiadomo, co się dzieje w Krakowie tak głęboko, to dostaliśmy 100-procentowe dofinansowanie do tego pierwszego takiego odwiertu badawczego. Zobaczymy, co z tego wszystkiego wyjdzie. Myślę, że będziemy to wtedy komunikowali mieszkańcom – mówi zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik.

Jak informuje magistrat, termin rozpoczęcia rozliczana realizacji przedsięwzięcia zaplanowano na 1 kwietnia 2026 roku. Dzięki wykonaniu otworu będzie możliwe przeprowadzenie badań hydrogeologicznych, geofizycznych oraz laboratoryjnych. Prace będą prowadzone pod ścisłym nadzorem geologa. Badania mają potrwać rok, a za ich opłacenie będę odpowiedzialne fundusze pozabudżetowe. Gmina opłacie jedynie podatek VAT od zadania. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 15 178 200 złotych.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

75. lat temu powstała Nowa Huta w Krakowie. Tak wyglądała jej budowa [GALERIA]

Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!
Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie