Ranking przyjaznych miast. Kwestia rozwoju zawodowego w Polsce
"Ranking przyjaznych miast" to nowy cykl zainaugurowany przez portal lokalnapolityka.pl, w ramach którego zostanie opublikowanych siedem zestawień dotyczących zagadnień mających wpływ na jakość życia Polaków. W badaniach przeprowadzonych w 2023 i 2024 r. wzięto pod uwagę opinię mieszkańców dziewiętnastu miast. Pierwszym tematem, dla którego opublikowano ranking była kwestia rozwoju życia zawodowego. Ankietowanym zadawano pytanie, czy miasto, w którym mieszkają, jest miejscem przyjaznym takiemu rozwojowi. Lista miast powstała po zsumowaniu odpowiedzi „Zdecydowanie tak” i „Raczej tak”. W ten sposób dowiedzieliśmy się, gdzie w Polsce można zrobić karierę. Jak wysoko na liście znalazł się Kraków?
Ranking najlepszych miejsc do rozwoju życia zawodowego. Kraków na podium
Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań z możliwości rozwoju zawodowego najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Warszawy. Stolica uzyskała aż 88,68% pozytywnych odpowiedzi i tym samym znalazła się na 1. miejscu rankingu. Kolejna pozycja przypadła Wrocławowi, którego 80% mieszkańców docenia ten aspekt życia w swoim mieście. Podium natomiast zamyka Kraków. Z możliwości rozwoju zawodowego było zadowolonych 74,73% osób ze stolicy Małopolski. W pierwszej piątce znalazły się też Gliwice i Poznań.
Wyniki omówił prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Łukasz Pawłowski, wskazując na różnice między poszczególnymi miastami:
Dla wielu osób rozwój kariery zawodowej jest jednym z ważniejszych aspektów życia, które często determinuje ich miejsce zamieszkania. Warszawa jako stolica Polski jest miastem, w którym rynek pracy jest największy. Z tego powodu nie powinien dziwić fakt, że jest ona miejscem, w którym mieszkańcy najlepiej ocenili możliwość rozwoju swojej ścieżki zawodowej. Warszawę jako przyjazne miejsce do rozwoju życia zawodowego, ocenili wszyscy mieszkańcy, niezależnie od ich wieku. Jednak nie we wszystkich dużych miastach, zdanie mieszkańców jest takie same. W Gliwicach to najmłodsze osoby zdecydowanie najgorzej oceniły możliwość rozwoju w tym aspekcie, a we Wrocławiu to trzydziestolatkowie wykazywali największe niezadowolenie z możliwości rozwoju swojej kariery w mieście - czytamy w oficjalnym opracowaniu.