ciekawostki

W Małopolsce spotkasz pomocników Św. Mikołaja! Sprawdź, gdzie możesz zobaczyć renifery

2023-12-06 12:48

Wraz z początkiem grudnia w Małopolsce, zimowe dni nabierają szczególnego blasku. Mikołajki i Boże Narodzenie zbliżają się wielkimi krokami. To wielkie wyzwanie dla św. Mikołaja, by na czas dostarczył prezenty grzecznym dzieciom. Jak co roku pomogą mu w tym specjalni pomocnicy, czyli - renifery. Sprawdź, gdzie w Małopolsce możesz spotkać te bajkowe stworzenia.

Renifery, czyli pomocnicy św. Mikołaja

Renifery są znane przede wszystkim jako wierni towarzysze św. Mikołaja w czasie rozdawania prezentów. Zgodnie z legendą, to właśnie one pędzą w powietrzu sanie Mikołaja umożliwiając mu dostarczanie upominków na całym świecie. Jednak zwierzęta te, to nie tylko postacie z opowieści, czy bohaterowie świątecznych kartek. To również zwierzęta, które można spotkać w prawdziwym życiu na arktycznych obszarach północnej Europy, Ameryki Północnej i Azji. Charakteryzują się gęstym futrem, które chroni je przed zimnem oraz majestatycznym porożem, które różni się w zależności od gatunku i płci.

Renifery, zwane też karibu w Ameryce Północnej, są zwierzętami stadnymi i przemieszczają się na ogromnych obszarach w poszukiwaniu pożywienia. Ich umiejętność przetrwania w trudnych warunkach arktycznych sprawiła, że stały się nie tylko istotnym elementem ekosystemu, ale także nieodłącznym symbolem tajemniczego i niezmierzonego północnego krańca świata. Dzięki ich związkowi z tradycją świąt Bożego Narodzenia, stały się one niezwykle popularne, zdobywając serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ich historie o podróżach ze św. Mikołajem stały się częścią kultury bożonarodzeniowej, tworząc niezapomniane opowieści, które wzbogacają atmosferę świątecznego okresu.

Renifera spotkasz nie tylko w Laponii

Renifery można spotkać nie tylko w Laponii, ale także np. w stolicy Małopolski. Zwierzęta te od 2015 roku są jednym z okazów, które można spotkać i podziwiać w krakowskim zoo. Jest ich czwórka, jeden samiec i trzy samice. To jednak nie wszystko! Obecnością tych stworzeń może pochwalić się także Kościelisko koło Zakopanego. Tutaj prowadzona jest jedyna w Polsce hodowla reniferów. W okresie świątecznym właściciele otwierają zagrodę św. Mikołaja, w której można nie tylko podziwiać te bajkowe zwierzęta, ale także je nakarmić, czy pogłaskać i dzięki temu spędzić czas niczym w posiadłości św. Mikołaja w Laponii.

Akcja charytatywna MotoMikołaje w Krakowie 2023

MotoMikołaje 2023. Akcja charytatywna dla dzieci z krakowskich szpitali. Zobacz zdjęcia

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL