Małopolskie. Szkoły przeznaczone do likwidacji
Niektóre placówki oświatowe znikną z mapy województwa małopolskiego. Oznacza to, że trwający rok szkolny jest dla nich ostatnim. Od września 2022 roku do Kuratorium Oświaty w Krakowie wpłynęły cztery wnioski o likwidację szkoły. Jeden z nich dotyczył Szkoły Podstawowej w Czyrnej, w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój. Drugi - Szkoły Podstawowej w Szczawie, w powiecie limanowskim, w gminie Kamienica. To one zakończą swoją działalność 31 sierpnia 2023 roku. Dwa pozostałe wnioski dotyczyły likwidacji szkół ponadpodstawowych w Muszynie, w powiecie nowosądeckim – nie uzyskały jednak zgody Małopolskiej Kurator Oświaty, zatem nie zostaną zlikwidowane.
Zamknięcia szkół. Zgoła inna sytuacja jest w Krakowie
Podczas, gdy w mniejszych miejscowościach niektóre placówki wnoszą o zamknięcie, stolica Małopolski zmaga się z nadmiarem uczniów. Słychać o tym szczególnie obecnie, ponieważ właśnie trwa rekrutacja do liceów, techników i branżówek, a wielu uczniów obawia się, czy dostanie się do wymarzonej szkoły. Tak było też przed rokiem. Sytuacja zwiększonej rekrutacji w latach 2022/2023 i 2023/2024 przyczyniła się do otworzenia nowych szkół, ale nie tylko. W Krakowie otworzono trzy nowe szkoły ponadpodstawowe, utworzono nowe oddziały, a także zwiększono liczbę uczniów w klasie (np. w krakowskich liceach z 28 do 32 osób).
Kiedy można zlikwidować szkołę?
Szkołę można zamknąć wnioskując do kuratorium oświaty i dopiero po zakończeniu roku szkolnego. Najczęstszą przyczyną tego, że dyrektorzy decydują się na zamknięcie placówki jest zbyt mała liczba uczniów. Kierujący szkołą musi natomiast zapewnić im naukę na co najmniej tym samym lub wyższym poziomie i kierunku w innej szkole publicznej. Likwidacja szkoły nie może bowiem ograniczyć dostępności nauki i opieki nad uczniem.