Trzebinia. Burmistrz wspomina o przygotowaniu do ewakuacji. Ogródki i cmentarz zostaną przeniesione?

i

Autor: Magdalena Olejnik W Trzebini ziemia zapadła się drugi raz w tym samym miejscu! Burmistrz mówi o ewakuacji

Wiadomości z regionu

W Trzebini ziemia zapadła się drugi raz w tym samym miejscu! Burmistrz wspomina o przygotowaniu do ewakuacji

2023-03-28 15:52

Po kolejnym zapadlisku na terenie ogródków działkowych w Trzebini (w niedzielę, 26 marca), burmistrz Jarosław Okoczuk poinformował, że należy przenieść ogródki działkowe, a także wystąpić o zadośćuczynienie od SRK za poniesione dotychczas nakłady. Mieszkańcy obawiają się, że jeśli burmistrz, który wcześniej zapewniał o bezpieczeństwie, opublikował takie informacje, to sytuacja jest o wiele bardziej poważna niż jest to przedstawiane. Co więcej, we wtorek, 28 marca w Trzebini powstało kolejne zapadlisko. Drugi raz w... tym samym miejscu!

Zapadliska w Trzebini. Burmistrz o ewakuacji ogródków działkowych i cmentarza

Nikt nie chce dać nam gwarancji, że po działaniach uzdatniających ten teren za kilka lat sytuacja się nie powtórzy - napisał Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini po spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzinny Ogród Działkowy Piaski w Trzebini. Zakaz wstępu na teren ogródków zostały wydany po wystąpieniu kilku z rzędu zapadlisk.

Burmistrz Trzebini zapowiedział, że skierujemy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wnioski propozycje oraz konkretne żądania ze strony właścicieli ogródków działkowych, którzy w rozmowach z nami już jakiś czas temu skarżyli się na brak reakcji ze strony władz oraz na to, że w całej Trzebini działki, ogródki działkowe i domy tracą na wartości, a sprzedanie ich jest niemal niemożliwe.

Nowa retoryka burmistrza, który wcześniej - podczas spotkań z mieszkańcami w trakcie publikacji badań terenu - zapewniał o stałym monitorowaniu sytuacji, dotyczy również cmentarza.

- Równie istotną kwestią jest dla mnie przyszłość cmentarza parafialnego. Tutaj decyzje, także odnośnie ewentualnych przenosin czy powstania nowego miejsca pochówku, musi podjąć parafia w ścisłej współpracy z SRK. Oczywiście jako Gmina jesteśmy do dyspozycji i będziemy wspierać negocjacje między stroną kościelną, a Spółką czyli stronami, które muszą dojść do porozumienia i wypracować porozumienie. Bardzo ważne jest dla mnie ustalenie, jak będzie wyglądał 1 listopada w tym roku – prace zabezpieczające i uzdatniające prowadzone na zlecenie SRK moim zdaniem bezwzględnie muszą zakończyć się do tego czasu - napisał Jarosław Okoczuk.

Mieszkańcy są przerażeni. "Gdyby decyzje były podejmowane szybciej..."

"Gdyby decyzje były podejmowane szybciej, może działkowicze mogliby coś uratować, przenieść, zanim zaczęło się wszystko zapadać dzień po dniu", "Ludziom, którzy potracili bliskich na cmentarzu SRK do dnia dzisiejszego nie wypłaciło nawet 1 zł", to tylko niektóre komentarze pod informacją przekazaną przez burmistrza.

- Jeżeli pan burmistrz wspomina o przygotowaniu do ewakuacji, to jest coś konkretnego na rzeczy, o czym nas nie informują - mówi nam jeden z mieszkańców Osiedla Gaj w Trzebini.

Kolejne zapadlisko w Trzebini [28  marca 2023]

We wtorek, 28 marca na działce na łuku drogi przy ul. Jana Pawła II w Trzebini kolejny raz zapadła się ziemia. Okazuje się, że zapadlisko w tym miejscu wystąpiło już dawniej, lecz zostało przez SRK zasypane. Teraz - dokładnie w tym samym miejscu - lej powstał powtórnie.

Organizator przeprasza za szokujące sceny, które pojawiły się podczas toruńskich rekolekcji

QUIZ. Ssak, ptak czy gad? Co to za zwierzę? Bądź jak tarzan i zdobądź komplet!

Pytanie 1 z 10
Czym jest turkuć podjadek?