Wakacje będą trwały trzy miesiące! Projekt trafi do Ministerstwa Edukacji

i

Autor: Pexels Wakacje będą trwały trzy miesiące! Projekt trafi do Ministerstwa Edukacji

Wakacje będą trwały trzy miesiące? Projekt trafi do Ministerstwa Edukacji

2023-02-01 16:02

Trzymiesięczne wakacje - kto o tym nie marzy? Okazuje się, że ten oryginalny pomysł będzie rozważany. Gminy na Podhalu chcą, aby wakacje były wydłużone aż do 15 września. Samorządowcy uważają, że to zmniejszy korki na drogach, pozwoli efektywniej wypocząć i  przysłuży się gospodarce. Swój pomysł chcą zgłosić pod konsultacje do Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji.

Porozumienie gmin górskich żyjących z turystyki

Gminy i miasteczka górskie z Podhala, Spisza, Pienin, Beskidów, czy Gór Stołowych zawiązały wspólne stowarzyszenie "Porozumienie Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej". Chcą wspólnie walczyć o korzystne rozwiązania prawne dla ludzi gór. Mają już mają pierwsze tematy, którymi chcą się zająć.

- Chcemy, by to stowarzyszenie reprezentowało interesy gmin górskich i ich mieszkańców. Zaproszenie do współpracy kierujemy do 111 gmin górskich w Polsce. Od trzech lat jesteśmy w permanentnym kryzysie. Najpierw pandemia, potem wojna w Ukrainie, a teraz kryzys energetyczny - mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, który został wiceprezesem nowego stowarzyszenia.

Czym dokładnie będzie zajmować się "Porozumienie Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej"?

- Przede wszystkim kwestia podatku od nieruchomości, należnego od budowli, chodzi głównie o opodatkowanie w przypadku wyciągów narciarskich. Interpretacja podatkowa jest tu różna. Oprócz tego samorządy miejskie podnoszą kwestię braku możliwości pobierania opłat parkingowych w sobotę i niedzielę, kiedy ruch turystyczny jest największy - dodaje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Wydłużone wakacje to kolejna kwestia, którą zajmie się Porozumienie

Porozumienie chce także wydłużenia wakacji – o miesiąc. Zdaniem samorządowców takie rozwiązanie ułatwi funkcjonowanie atrakcyjnych turystycznie miejscowości.

- Obecnie wakacje to tylko lipiec i sierpień. Pojawiło się pytanie, czy nie moglibyśmy tego okresu wydłużyć. Dobrze byłoby, gdyby wakacje trwały od 15 czerwca do 15 września - mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko na Podhalu, wiceprezes Stowarzyszenia.

Jeden z członków Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, Karol Wagner dodaje, że przedłużenie wakacji gwarantuje lepszą alokację turystów.

- Odpowiednie zarządzanie ruchem turystycznym powoduje optymalizację bezpieczeństwa i komfortu spędzania urlopu przez polskiego turystę.

- To bardzo dobry pomysł. Czym dłuższy okres wakacyjny, tym ten ruch turystyczny bardziej się rozkłada. Daje to większy komfort wypoczynku i większą przewidywalność oraz spokój dla przedsiębiorców. Byłoby to bardzie efektywne i efektowne dla przebywających w tym czasie na urlopie. Nie ukrywajmy tego, że dwa, trzy tygodnie przed wakacjami dzieci już są sklasyfikowane, mają wystawione oceny, nic już więcej nie przybywa w tej nauce - dodaje Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Pomysł samorządowców dotyczący wydłużenia wakacji zostanie zgłoszony pod konsultacje do Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji.

Woda w cenie paliwa? Cała prawda o cenach w Katarze

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?