Wiele osób idzie w Tatry jak na spacer po Krupówkach. Co zabrać na wyprawę? Ratownik TOPR radzi

2025-07-03 12:54

Idziesz w wakacje w Tatry – dobrze się do wyprawy przygotuj – apelują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. I nie chodzi tutaj tylko o przygotowanie kondycyjne, ale także o spakowanie podstawowych rzeczy do plecaka. Okazuje się bowiem, że wciąż wiele osób idzie w góry jak na spacer po Krupówkach. Co zabrać na wyprawę? O tym rozmawiamy z Jakubem Hornowskim, ratownikiem TOPR.

Tatry

i

Autor: Andrzej Rusinowski, Unsplash

Jak przygotować się do wyjścia w Tatry? Radzi ratownik TOPR

Wakacje to zdecydowanie czas wzmożonej aktywności turystycznej w Tatrach. Turyści i turystki masowo ruszają na wyprawę na szlak, niestety nie zawsze odpowiednio się do tego przygotowując. A na co powinniśmy zwracać uwagę podczas planowania wycieczki w góry? O to zapytaliśmy ratownika TOPR, Jakuba Hornowskiego, który w rozmowie z nami zwrócił uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim musimy śledzić pogodę i komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powinniśmy także dobrze zaplanować trasę, adekwatnie do naszych umiejętności i możliwości kondycyjnych.

— Przygotować, czyli zaplanować, co idziemy robić i gdzie, niezależnie od tego, co to jest, bo form działalności w górach jest wiele, żeby dopasowane było to, do tego, co zamierzamy robić, zarówno do naszych możliwości, do terenu oraz warunków, jakie panują. Czyli w lecie ta układanka jest prostsza niż w zimie. Patrzymy na prognozę pogody, czy nas nie zaskoczy. Znowuż, łatwiej niż w zimie, bo mniej elementów do ogarniania, ale zawsze miejmy ze sobą telefon komórkowy i pamiętamy o tym, że telefon komórkowy nie jest źródłem światła. Oczywiście cudownie, bo jest jako awaryjny zabezpieczeniem, jakby padło nam światło. Natomiast nawet jeżeli planujemy wrócić po zmroku, zawsze miejmy w plecaku jakąś latarkę i to taką latarkę, która nam nie zajmuje rąk, czyli czołówkę — powiedział nam Jakub Hornowski, ratownik TOPR.

Sonda
Czy uważasz, że osoby łamiące prawo w Tatrach, np. palące ogniska, czy zrzucające kamienie ze szczytów, powinny być surowiej karane?

W górach musimy być przygotowani na nagłą zmianę pogody

Chociaż latem nawet w Tatrach temperatura powietrza może sięgać 30 st. C., musimy uzbroić się także w cieplejsze ubrania bądź płaszcze przeciwdeszczowe. Nocą robi się znacznie chłodniej, a niespodziewany deszcz błyskawicznie obniża naszą temperaturę ciała. Dlatego tak ważne jest, aby mieć przy sobie kurtkę bądź folię termiczną. To także przydatne podczas poważniejszych urazów. Jeśli w takich przypadkach musimy czekać na interwencję TOPR, zwłaszcza w nocy może okazać się przydatna.

— Ciężko się o tym mówi przy dwudziestu kilku stopniach dzisiaj, ale dobrze jest mieć jakieś zabezpieczenie termiczne dla osoby, która musiałaby nagle, na przykład w załamaniu pogody, czekać na pomoc, czyli jakiś koc ratowniczy, czy też folia NRC. Przede wszystkim kurtka, która będzie nas zabezpieczać przed deszczem, bo w razie opadu komfort cieplny nam się bardzo szybko zmienia. Jeżeli wiąże się to nasza wycieczka z całodniowym prawdopodobnie przebywaniem na słońcu to wiadomo, że to nasze zapotrzebowanie na wodę będzie zupełnie inne niż w pochmurny, deszczowy, zimny dzień jesienią. Tu musimy też dostosować do tego, jak nasz organizm reaguje na odwodnienie. No i niestety pamiętać o tym, że nie zawsze dobrym pomysłem jest picie wody z potoka — powiedział nam Jakub Hornowski, ratownik TOPR.

Kraków Radio ESKA Google News

Apteczka to podstawowe wyposażenie podczas wyjścia w góry

Jakub Hornowski w rozmowie z nami podkreśla, że podstawą wyposażenia podczas wyjścia w góry musi być także apteczka. Jeśli wybieramy się na wyprawę większą grupą, jedna na kilka osób wystarczy, jednak powinny znaleźć się w niej podstawowe rzeczy do opatrywania lekkich ran oraz środki do udzielania pierwszej pomocy.

— W każdym plecaku powinna znaleźć się apteczka. Ona nie musi być wielka. Może być tak, że jak idziemy większą ekipą tam trzech, czterech osób, to mamy jedną apteczkę, ale apteczka w grupie być powinna. Przede wszystkim ze środkami opatrunkowymi i środkami umożliwiającymi prowadzenie pierwszej pomocy, czyli zabezpieczenie nasze i ratowanej osoby — powiedział nam Jakub Hornowski, ratownik TOPR.

To najlepszy szlak w Tatrach na lato według AI. Brak tłumów i niezwykle widoki gwarantowane:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów