Krakowska Wielkanoc i poprzedzający ją czas to nie tylko szereg religijnych tradycji i okolicznościowe nabożeństwa odbywające się w świątyniach zlokalizowanych w różnych punktach miasta. To też atrakcyjna oferta kulturalna. Wydarzenia muzyczne, wystawy, tradycyjne jarmarki i festiwale to propozycje, w których chętnie biorą udział mieszkańcy, jak też turyści odwiedzający miasto w tym czasie.
Wśród tych wydarzeń osadzonych głęboko w dziedzictwie, to jest przede wszystkim konkurs na drzewko Emausowe, to jest tradycja Bożego grobu, święconki, ale także dwa najstarsze jarmarki. Mowa tutaj o odpuście Emaus i tradycyjnej Rękawce przy kopcu Kraka - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Rękawka odbędzie się we wtorek, 11 kwietnia. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie „Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”.
Zaczynamy rozpaleniem ognia na szczycie kopca Krakusa. W programie również bieg wojów i starcie dwóch wielkich armii. To jest ponad 300-400 osób z grup rekonstrukcyjnych, które przyjadą do nas z całej Polski. Wszystko to w tle wczesnośredniowiecznej muzyki, jarmarku i kiermaszu słowiańskiego - zachęca Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza.
Pełny program wielkanocnych wydarzeń znajduje się na stronie internetowej magistratu.