Wieś Wielkanoc w Małopolsce. To jedno z trzech takich miejsc na świecie
Małopolska to pod wieloma względami wyjątkowy region. Nie zawsze chodzi jednak o dane statystyczne, geografię czy turystykę. Województwo może pochwalić się również wyjątkową wsią o nazwie Wielkanoc. Miejscowość leży w gminie Gołcza, w powiecie miechowskim i jest zamieszkiwana przez 261 osób. Co ciekawe, wieś Wielkanoc notowana jest w dokumentach już w 1389 roku.
Niewiele osób wie, że to właśnie we wsi Wielkanoc w Małopolsce, w nieistniejącym już zborze luterańskim swój ślub brał jeden z najsłynniejszych Polaków - Maurycy Beniowski (1746-1786) - podaje oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego.
W XVI wieku we wsi Wielkanoc w Małopolsce działał ośrodek reformacji, a w miejscowości mieszkali wyznawcy kalwinizmu i luteranizmu. Jak czytamy, mimo niewielkich rozmiarów w Wielkanocy istniał murowany zbór, który w 1616 roku wystawił Stanisław Wielowiejski, a także inne ważne budynki, w których mieściły się drukarnia, szpital, ewangelicka szkoła czy młyn.
Niestety, podobnie jak wiele innych miejscowości Wielkanoc ucierpiała podczas potopu szwedzkiego (1655-1660). Wówczas wioska została doszczętnie zniszczona wraz ze wspomnianym zborem i zapleczem gospodarczym.
Co ciekawe, jak podaje portal „Visitmałopolska.pl”, epitafia ze zbioru znajdują się w ewangelickim kościele świętego Marcina w Krakowie.