Światowy Dzień Wody
Ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Około 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce oraz w niektórych krajach Azji.
22 grudnia 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Światowy Dzień Wody, by zwrócić uwagę na niedobór wody na świecie. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną oraz przede wszystkim na zmiany klimatyczne. Tegoroczny Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem "Wody gruntowe - ukryty skarb".
"Wody gruntowe - ukryty skarb". Dlaczego są tak ważne?
Wody gruntowe, choć nie widać ich na pierwszy rzut oka, pełnią ważną funkcję. Ich wpływ na nasze codzienne życie jest ogromny. Wykorzystywane są w działalności człowieka, w rolnictwie, przemyśle, gospodarce komunalnej, lecznictwie, do celów spożywczych, a także w energetyce, jako źródło energii geotermalnej.
Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi wody gruntowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Dlatego tak istotne jest dbanie o ich zasoby oraz o ich jakość. Ważną kwestią jest to, by ograniczyć zużywanie wód podziemnych najwyższej jakości, czyli wody pitnej. Jak to zrobić? Dobry sposób to gromadzenie deszczówki do podlewania kwiatów lub spłukiwania toalet. Aranżowanie przestrzeni zielonych w przemyślany sposób, np. przez wykorzystanie w ogrodach ażurowych kostek brukowych, skrzynek rozsączających, czy skrzyni chłonnych.
Ważna jest także dbałość o jakość wód i ochrona ujęć wody pitnej. Wodociągi Miasta Krakowa dysponują nowoczesnym systemem kontroli jakości wody - zaczynając od stref ochronnych rzek, stanowiących źródła wody pitnej, poprzez stacje osłonowe zabezpieczające ujęcia wody przez incydentalnymi zanieczyszczeniami, kontrolę ciągów technologicznych zakładów uzdatniania, a skończywszy na kompleksowych badaniach wody uzdatnianej, dostarczanej do miejskiej sieci wodociągowej.
"Akademia Dobrego Klimatu". Nowy projekt Wodociągów Miasta Krakowa
Nowy projekt skierowany jest do nauczycieli. Są to autorskie scenariusze lekcji, które opierają się na działaniach dla klimatu oraz równoważonego rozwoju z innowacyjnym podejściem do edukacji. Zawierają garść pomysłów, które mogą być realizowane całościowo lub jako oddzielne zabawy i zadania z dziećmi. Wodociągi Miasta Krakowa od wielu lat prowadzą programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych.
Więcej na temat "Akademii Dobrego Klimatu", a także inspiracje, propozycje na oszczędzanie wody wraz z gotowymi scenariuszami lekcji są dostępne na stronie internetowej Wodociągów Miasta Krakowa, w dedykowanej zakładce.