Podczas kontroli drogowej, tuż po zatrzymaniu, funkcjonariusz nie może podać jedynie przyczyny zatrzymania. Najpierw powinien podać kierowcy swój stopień, imię i nazwisko. Na prośbę zatrzymanego, policjant musi także okazać okazać legitymację służbową i umożliwić spisanie z niej danych. Jedynym wyjątkiem, kiedy policjant nie musi podawać swoich danych są masowe kontrole sprawdzające stan trzeźwości kierowców, np. akcje "trzeźwy poranek". Wtedy może podać wyłącznie przyczynę zatrzymania.
Policjant nieumundurowany nie może zatrzymać pojazdu do kontroli w terenie niezabudowanym. Funkcjonariusz bez munduru ma możliwość zatrzymać samochód tylko w terenie zabudowanym. Takie zatrzymanie musi być poprzedzone użyciem tarczy lub latarki z czerwonym światłem.
Polecany artykuł:
Policjant podczas kontroli drogowej nie ma prawa przeszukać bagaży, torebek czy walizek kierowcy i pasażerów. Może jedynie zajrzeć do bagażnika samochodu, ale bez przesłanek mówiących o złamaniu konkretnych przepisów, nie ma prawa przewertować naszych rzeczy.
W trakcie kontroli drogowej policjant nie może zabronić kierowcy dokumentowania przebiegu interwencji np. kamerą telefonu. Warto jednak pamiętać, że nagrywanie nie może utrudniać czynności kontrolnych ani być udostępniane w sieci, jeśli funkcjonariusz nie wyrazi na to zgody.
Policja może zaparkować radiowóz w miejscu niedozwolonym, lecz nie może on zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Według przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Policyjny pojazd nie może jednak utrudniać ruchu, ani zagrażać bezpieczeństwu.
Policjant nie ma prawa użyć środków przymusu bezpośredniego bez powodu. Funkcjonariusz może użyć siły fizycznej, pałki służbowej oraz chemicznych środków obezwładniających jedynie w konkretnych przypadkach: wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez policjanta poleceniem, odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność policjanta lub innej osoby, przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność policjanta lub innej osoby, przeciwdziałania naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego.