Ciekawostki

Niewielka wieś z Małopolski znalazła się w grze Wiedźmin 3! Dostrzegliście te szczegóły? [GALERIA]

2024-04-19 17:52

Wiedźmin 3: Dziki Gon to jedna z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych przez krytyków gra RPG w historii. Za jej realizację odpowiada polskie studio CD Projekt RED. Twórcy przy produkcji całymi garściami czerpali z rodzimej historii i słowiańskich krajobrazów. Mało kto wie, że w grze odnajdziemy… małopolską wieś! Poznajcie Zalipie, które istnieje naprawdę!

Spis treści

  1. Zalipie. Wieś z gry Wiedźmin 3 istnieje naprawdę. Leży w Małopolsce
  2. Wieś Zalipie. Skąd wziął się zwyczaj malowania chat?
  3. Jak dojechać do wsi Zalipie?
  4. Małopolska. Co warto zobaczyć w Zalipiu?
  5. Czy warto wybrać się do Zalipia?

Zalipie. Wieś z gry Wiedźmin 3 istnieje naprawdę. Leży w Małopolsce

Wiedźmin 3: Dziki Gon to jedna z najpopularniejszych i z pewnością najlepszych gier w historii. Tak możemy właściwie powiedzieć o całej sadze gier wideo autorstwa polskiego studia CD Projekt RED. Kiedy usiądziemy za ekranem monitora i wciągniemy się w fabułę, to nie sposób nie odczuć swojskiego, słowiańskiego klimatu, który bije z każdej strony produkcji. Oczywiście CD Projekt RED tworząc grę Wiedźmin 3: Dziki Gon całymi garściami czerpało z tego, co w Polsce najpiękniejsze, ale i tradycyjne. W produkcji możemy odwiedzić wiele ciekawych lokacji, a jedną z nich jest niewielka wieś Zalipie, położona w środkowym Velen, na wschód od Kasztelu Wrońce. To właśnie tam ściany wiejskich budynków zdobią malowidła, przypominające słowiańskie i góralskie wzory. To oczywiście nie przypadek, bo wzorowano je na prawdziwej wsi Zalipie, która leży w Małopolsce! Malowidła z Zalipia, które mogą przywoływać skojarzenia z grą Wiedźmin 3: Dziki Gon możecie obejrzeć w przygotowanej galerii.

Tak zwana „malowana wieś” Zalipie położona jest w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno. We wsi Zalipie odnajdziemy wiele interesujących zabytków, wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • domy,
  • stajnię,
  • stodołę,
  • studnię.

Wieś Zalipie znajduje się na małopolskim szlaku architektury drewnianej.

Wieś Zalipie. Skąd wziął się zwyczaj malowania chat?

Zalipie położone w Małopolsce słynie ze zwyczaju malowania chat wspomnianymi, kwiecistymi elementami.  Jak podają Adam i Anna Bartosz, autorzy książki „Kolorowe Zalipie. Przewodnik” zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi dekorowały wnętrza chałup kwiatami wykonywanymi z bibułki, ale także wycinankami i pająkami ze słomy. Obecnie na terenie wsi Zalipie znajduje się kilkadziesiąt malowanych domów, przypominających te, które odnajdziemy w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Co ciekawe, bezpośrednio do wsi nawiązuje nazwa krakowskiej restauracji - „Zalipianki Ewa Wachowicz”.

Jak dojechać do wsi Zalipie?

Zalipie jest położone w odległości ok. 80 km od Krakowa. Dojazd ze stolicy Małopolski do Zalipia zajmuje ok. 1,5 godziny. Z kolei z Tarnowa dojedziemy tam w około 40 minut. Obecnie do Zalipia trudno dostać się komunikacją, dlatego najbardziej polecaną i pewną opcją jest dojazd samochodem.

Małopolska. Co warto zobaczyć w Zalipiu?

Oczywiście największą atrakcją wsi Zalipie pod Tarnowem pozostają malowane chatki, które swoim pięknem zdecydowanie przykuwają uwagę. Z atrakcji dostępnych w Zalipiu można wymienić Zagrodę Felicji Curyłowej, Dom Malarek czy kościół – Parafię św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W Zalipiu nie znajdziemy restauracji, ani kawiarni, co warto mieć na uwadze planując podróż.

Czy warto wybrać się do Zalipia?

Zalipie to nie lada gratka dla miłośników kultury i lokalnego folkloru, ale także dla fanów fotografii. Oczywiście malowidła zdobiące chaty będą także nie lada gratką dla fanatyków gier z serii Wiedźmin, bo w Zalipiu rzeczywiście można poczuć słowiański klimat! Warto jednak pamiętać, że wieś jest niewielka, a dokładne zwiedzanie zajmuje kilka godzin. Zalipie nie jest także skansenem, a wsią, która pozostaje zamieszkana.

QUIZ. Co wiesz o polskiej wsi? Każdy mieszczuch się na nim wyłoży!

Pytanie 1 z 10
Czym różni się siano od słomy?