Zanieczyszczona rzeka Raba. Na wodzie pojawiły się różowe wykwity [ZDJĘCIA]

2022-08-25 13:20

Rzeka Raba, która płynie przez województwo małopolskie i jest głównym ujęciem wody dla krakowskich wodociągów, od kilku tygodni wygląda jak ściek. Pojawiły się na niej też dziwne, różowe wykwity. Sprawą zajęła się społeczność Przyjaciele Raby. Organizacja pozyskała opinie naukowe, czym jest różowy organizm. Ponadto z jej inicjatywy 25 sierpnia w Krakowie odbędą się rozmowy z Wodami Polskimi, a 29 sierpnia temat zostanie poruszony na radzie Miasta i Gminy Dobczyce.

Zanieczyszczona rzeka Raba - dlaczego jest ważna dla krakowian?

Rzeka Raba płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej. Przez wieki stanowiła ważną arterię komunikacyjną – zakładano nad nią wsie, rozwijały się miasta i miasteczka. Przepływa m.in. przez Bochnię, Myślenice, Dobczyce, Pcim, Rabkę-Zdrój, Rabę Niżną, Rabę Wyżną, Chabówkę, Mszanę Dolną i Gdów. Co najważniejsze, ten zbiornik jest głównym ujęciem wody dla krakowskich wodociągów.

Zanieczyszczona rzeka Raba - co jest przyczyną różowych wykwitów?

Od kilku lat stan Raby dramatycznie się pogarsza. Ostatnio na wodzie pojawił się dziwnie wyglądające różowe wykwity. O problemie zaalarmowały osoby należące do organizacji Przyjaciele Raby. Naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili ekspertyzy z których wynika, że w rzece znajdują się bakterie siarkowe oraz mikroorganizmy, które szczególnie dobrze czują się w zanieczyszczonych wodach.

Zjawisko "różowych pióropuszy" wynika z masowego rozwoju bakterii purpurowych i spowodowane jest przeciążeniem materią organiczną stymulującą redukcję siarczanów, a w konsekwencji wzrostem fototroficznych bakterii siarkowych (...). Pogłębiające się zmiany klimatyczne skutkujące brakiem opadów, suszami hydrologicznymi i zmniejszonym przepływem wody mogą powodować dogodne warunki dla masowego rozwoju bakterii purpurowych. Przyczyniają się do tego także długie okresy z wysokimi temperaturami oraz zanieczyszczenia występujące w rzece, pochodzące ze spływu powierzchniowego terenu zlewni i z gospodarstw domowych - można przeczytać w analizie naukowej, w mediach społecznościowych Przyjaciół Raby.

Zanieczyszczona rzeka Raba - jakie niebezpieczeństwo stanowi dla zwierząt?

Co ważne, wszystko co dzieje się w Rabie, wpływa na ekosystem i żyjące w nim organizmy.

W konsekwencji, proces degradacji i zanieczyszczenia rzeki może postępować, a zjawisko takie jak obserwowane w ostatnich dniach może występować coraz częściej stwarzając pogarszające się warunki bytowania dla organizmów żywych oraz lokalne uwalnianie siarkowodoru, który jest silnie toksyczny dla zwierząt - można dalej przeczytać w analizie naukowców.

Ruszają rozmowy o stanie zanieczyszczonej rzeki Raby

Z inicjatywy Przyjaciół Raby 25 sierpnia w Krakowie odbędą się rozmowy z Wodami Polskimi, a 29 sierpnia temat zanieczyszczonej rzeki zostanie poruszony na radzie Miasta i Gminy Dobczyce. O wynikach rozmów i stanie Raby będziemy informować na bieżąco.

Zanieczyszczona rzeka Raba

Quiz. Czwartkowy test z geografii. W jakim państwie leży to miasto?

Pytanie 1 z 15
Monterrey leży w...

Bioróżnorodność życia na Ziemi ubożeje każdego dnia. Czy zmiany da się jeszcze powstrzymać?

Włącz podcast i dowiedz się więcej.

Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.