Zanieczyszczona rzeka Raba - dlaczego jest ważna dla krakowian?
Rzeka Raba płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej. Przez wieki stanowiła ważną arterię komunikacyjną – zakładano nad nią wsie, rozwijały się miasta i miasteczka. Przepływa m.in. przez Bochnię, Myślenice, Dobczyce, Pcim, Rabkę-Zdrój, Rabę Niżną, Rabę Wyżną, Chabówkę, Mszanę Dolną i Gdów. Co najważniejsze, ten zbiornik jest głównym ujęciem wody dla krakowskich wodociągów.
Zanieczyszczona rzeka Raba - co jest przyczyną różowych wykwitów?
Od kilku lat stan Raby dramatycznie się pogarsza. Ostatnio na wodzie pojawił się dziwnie wyglądające różowe wykwity. O problemie zaalarmowały osoby należące do organizacji Przyjaciele Raby. Naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili ekspertyzy z których wynika, że w rzece znajdują się bakterie siarkowe oraz mikroorganizmy, które szczególnie dobrze czują się w zanieczyszczonych wodach.
Zjawisko "różowych pióropuszy" wynika z masowego rozwoju bakterii purpurowych i spowodowane jest przeciążeniem materią organiczną stymulującą redukcję siarczanów, a w konsekwencji wzrostem fototroficznych bakterii siarkowych (...). Pogłębiające się zmiany klimatyczne skutkujące brakiem opadów, suszami hydrologicznymi i zmniejszonym przepływem wody mogą powodować dogodne warunki dla masowego rozwoju bakterii purpurowych. Przyczyniają się do tego także długie okresy z wysokimi temperaturami oraz zanieczyszczenia występujące w rzece, pochodzące ze spływu powierzchniowego terenu zlewni i z gospodarstw domowych - można przeczytać w analizie naukowej, w mediach społecznościowych Przyjaciół Raby.
Zanieczyszczona rzeka Raba - jakie niebezpieczeństwo stanowi dla zwierząt?
Co ważne, wszystko co dzieje się w Rabie, wpływa na ekosystem i żyjące w nim organizmy.
W konsekwencji, proces degradacji i zanieczyszczenia rzeki może postępować, a zjawisko takie jak obserwowane w ostatnich dniach może występować coraz częściej stwarzając pogarszające się warunki bytowania dla organizmów żywych oraz lokalne uwalnianie siarkowodoru, który jest silnie toksyczny dla zwierząt - można dalej przeczytać w analizie naukowców.
Ruszają rozmowy o stanie zanieczyszczonej rzeki Raby
Z inicjatywy Przyjaciół Raby 25 sierpnia w Krakowie odbędą się rozmowy z Wodami Polskimi, a 29 sierpnia temat zanieczyszczonej rzeki zostanie poruszony na radzie Miasta i Gminy Dobczyce. O wynikach rozmów i stanie Raby będziemy informować na bieżąco.
Bioróżnorodność życia na Ziemi ubożeje każdego dnia. Czy zmiany da się jeszcze powstrzymać?
Włącz podcast i dowiedz się więcej.
Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.