Mamy problem z gilami. Musieliśmy zaradzić temu problemowi. Ponieważ ze zwierzętami nie mamy wiele do czynienia, bo zajmujemy się zarządzaniem ruchem pieszych czy rowerzystów, więc zwróciliśmy się do specjalisty ornitologa z UJ, który pomógł nam - wyjaśnia Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.
Tomasz Wilk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przekonuje, że ptaki wlatują w przezroczyste przestrzenie, bo ich... nie zauważają. Nie pomagają też spotykane często naklejki mające symbolizować ptaki drapieżne.
To często nie są nawet naklejki z ptakami drapieżnymi, a np. przedstawicielami krukowatych, np. gawronów, których mniejsze gatunki się nie boją. Co więcej, naklejki zwykle nie zajmują całej powierzchni, więc ptaki uznając je za przeszkody i usiłując je ominąć uderzają w szyby czy ekrany akustyczne z impetem - stwierdza.
Dlatego też ZTP postanowił, że stwarzająca zagrożenie dla gili wiata zostanie obklejona paskami, których skuteczność - podobnie jak prążków i kropek w dużym zagęszczeniu została udowodniona naukowo.
Wybraliśmy paski. Ale będą też bociany. Niektóre będą latały, niektóre będą siedziały, a inne wzbijały się w powietrze. Wiata będzie cieszyła oko mieszkańców, a co najważniejsze, nie będzie przyczyniać się do śmierci ptaków - podkreśla Sebastian Kowal.
Tomasz Wilk dodaje, że zderzenia z przezroczystymi powierzchniami są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ptaków. Rocznie z tego powodu, na całym świecie ginie ich od kilku do kilkunastu miliardów.