Kto może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany osobom, które na co dzień opiekują się osobami z orzeczoną niepełnosprawnością. Zasiłek jest przyznawany w przypadku, gdy niepełnosprawność osoby, która potrzebuje opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Od nowego roku zajdą jednak zmiany i ze świadczenia będzie mogła skorzystać szersza grupa osób.
Kto otrzyma zasiłek pielęgnacyjny 2024?
Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane:
- rodzicom osób z orzeczoną niepełnosprawnością,
- małżonkom,
- opiekunom faktycznym,
- rodzinie zastępczej,
- osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka,
- dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Zasiłek pielęgnacyjny 2024. Jakie zmiany?
Od 1 stycznia 2024 roku zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał wszystkim opiekunom osób z orzeczoną niepełnosprawnością, niezależnie od tego, czy podejmują oni pracę zarobkową. Jeszcze w 2023 roku praca na etacie nie pozwała na otrzymywanie świadczenia. Dodatkowo, od nowego roku świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało osobie niepełnosprawnej do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletności. Po 18. roku życia osoby z niepełnosprawnością będą otrzymywały świadczenie wspierające.
Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny 2024?
Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku będzie wynosiło 2988 zł. To kwota o 530 zł wyższa w porównaniu do aktualnej stawki.
Jak złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 2024?
Aby ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego należy złożyć odpowiedni wniosek o ustalenie prawa do zasiłku w urzędzie gminy lub miasta. Wzór formularza dostępny jest na rządowej stronie. Do wniosku należy ponadto dołączyć następujące dokumenty:
- odpis aktu urodzenia dziecka,
- orzeczenie o niepełnosprawności.
Decyzja o udzieleniu świadczenia wydawana jest w ciągu maksymalnie 30 dni od daty złożenia wniosku z kompletem dokumentów.