Dariusz Nowak, rzecznik magistratu wyjaśnia, że zieleń pojawi się na placu, bo służby konserwatorskie zmieniły w ostatnim czasie podejście do zagospodarowywania podobnych przestrzeni.
Służby konserwatorskie i to na najwyższym szczeblu mają już inną filozofię zagospodarowywania tego typu placów, odchodzimy od betonu i mają to być tereny zielone - mówi.
Przypomnijmy, we wrześniu Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków wydała zalecenie, by podlegający jej konserwatorzy nie wydawali zgód na realizację inwestycji wiążących się z wycinkami drzew i zalewaniem betonem przestrzeni ogólnodostępnych na zabytkowych obszarach.
Z takiego kroku miejskich urzędników cieszy siłę Łukasz Maślona, radny i miejski aktywista.
Tego od dawna oczekiwali mieszkańcy, sam dwukrotnie składałem w tej sprawie poprawki do budżetu, były dwa, odrzucone przez miasto projekty do Budżetu Obywatelskiego. Można powiedzieć, że kropla drąży skałę, albo kropla drąży beton i w końcu uda się zmienić ten plac - mówi.
Urząd miasta rozmawia już z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego nad przeniesieniem monumentu Piotra Skargi na dziedziniec Collegium Broscianum. W 2001 r. pomnik Piotra Skargi zwyciężył w plebiscycie Archi-Szopa dla najgorszej budowli Krakowa.