Załamanie pogody w Tatrach. W góry nadchodzą potężne opady śniegu
Nadciąga ochłodzenie, silny wiatr i opady śniegu. Już od czwartku, 15 maja temperatura w górach ma utrzymywać się poniżej zera już przez całą dobę. Do tego we znaki dadzą się potężny wiatr oraz silne opady śniegu, którego jak na tę porę roku, spadnie naprawdę dużo. Jeśli prognozy się sprawdzą, warunki do uprawiania turystyki górskiej radykalnie się pogorszą. W wyższych partiach gór niezbędny do swobodnego poruszania się po szlaku będzie sprzęt wysokogórski, ale ślisko zrobi się także na niżej położonych szlakach, a ścieżki będą mokre i błotniste.
— Ma zacząć wiać dosyć silny wiatr, sięgający 70 km/h. Ma przybyć nawet do 20-30 cm śniegu według niektórych zapowiedzi. Największe opady są zapowiadane na czwartek. Te warunki do poruszania się w tych najwyższych partiach Tatr będą bardzo niekorzystne. Trzeba mieć sprzęt zimowy, raki, czekan, kask — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. TPN ostrzega
Opady śniegu w Tatrach mogą utrzymać się aż do niedzieli, 18 maja. To oznacza, że przez najbliższych kilka dni pokrywa śnieżna, zwłaszcza w wysokich partiach gór, może znacznie się zwiększyć. Warunki na szlakach już teraz są bardzo złe. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym przestrzega przed słabą widocznością i oblodzeniami. Przyrodnicy zwracają uwagę na fakt, że obecna sytuacja wymaga od turystów i turystek dużego doświadczenia w chodzeniu po górach, a także posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
— Warunki do uprawiania turystyki są trudne. W Tatrach mają miejsce opady deszczu ze śniegiem — śnieg zaczął odkładać się na szlakach powyżej górnej granicy lasu. Dodatkowe utrudnienie w wyższych partiach stanowią występujące miejscami oblodzenia oraz niski pułap chmur, znacznie ograniczający widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Jeszcze wyżej, zwłaszcza w żlebach oraz po stronie północnej, wciąż zalega starszy, twardy i zmrożony śnieg, na którym jest bardzo ślisko. Poruszając się w tych partiach Tatr, należy posiadać doświadczenie w zimowej turystyce górskiej i odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością jego obsługi. Na niżej położonych szlakach jest mokro, występuje błoto i kałuże — przekazał Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym.