Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023. Dlaczego przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? Dlaczego tak się dzieje? Pomysł na wprowadzenie czasu letniego i zimowego zrodził się w głowie Benjamina Franklina już w 1784 roku, jednak wówczas pomysł ten przybrał humorystyczną formę i nie zaczęto się do niego stosować. Dopiero podczas I Wojny Światowej Niemcy wprowadzili ten pomysł w życie, a za nimi podążyła Wielka Brytania. W Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje z przerwami od dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie w Europie nie stosują jej tylko Islandia, Rosja i Białoruś.
Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?
Po zmianie czasu na zimowy będzie on obowiązywał przez kolejne pięć miesięcy. W tym roku zarówno kalendarzowa, jak i astronomiczna jesień rozpoczęła się 23 września. Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się jednak znacznie później. W tym roku zegarki będziemy przestawiać w nocy z 28 na 29 października i dzięki temu będziemy spać o godzinę dłużej, ponieważ przestawiamy je z godziny z 3:00 na 2:00 w nocy.
Kiedy zmieniamy czas po raz ostatni w Polsce?
Unia Europejska od lat podejmuje działania, aby zakończyć wprowadzanie zmiany czasu z letniego na zimowy. W 2019 roku Parlament Europejski podjął w tej sprawie ostateczną decyzję. Ostatnia zmiana czasu w Polsce miała nastąpić w marcu 2021 roku, jednak nie doszło do tego ze względu na pandemię. W 2022 roku polski rząd zdecydował, że w najbliższych latach nie dojdzie do rezygnacji ze zmiany czasu.
— W dniu 7 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało ogłoszone Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 (poz. 539). Tym samym, przez najbliższe 5 lat obowiązujące będą dotychczasowe ustalenia dotyczące czasu letniego — powiedział wówczas Olga Semeniuk-Patkowska, sekretarzyni stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.