Żbik europejski

i

Autor: Ashley Buttle, Flickr.com

Ciekawostki

Zwierzę-widmo żyje w Małopolsce. To jeden z najrzadszych gatunków w kraju

2025-03-28 17:45

Województwo małopolskie cechuje wyjątkowa bioróżnorodność. Wśród licznych przedstawicieli flory i fauny nie brakuje gatunków, których obserwacja stanowi niezwykłą rzadkość w skali Karpat. Jednym z nich jest żbik – drugi oprócz rysia dziki kot występujący na terenie Polski. Jego obserwacja w naturze to niezwykła rzadkość.

Małopolskie zwierzę-widmo. Żbiki narażone na wyginięcie

Jakie są najrzadsze gatunki zwierząt w Polsce? Do tego grona z pewnością możemy zaliczyć węża Eskulapa, żubra europejskiego, rysia euroazjatyckiego, niedźwiedzia brunatnego czy wilka szarego. Niezwykłą rzadkością jest także obserwacja żbika – jednego z dwóch gatunków dzikich kotów żyjących na terenie Polski. Gdzie występują żbiki? Obecnie na terenie Polski koty te można spotkać (niezwykle rzadko) na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. Jak informuje oficjalny serwis rządowy, populacja polskich żbików liczy nie więcej niż 200 osobników.

Gdzie można spotkać je w Małopolsce? Żbiki zamieszkują duże kompleksy leśne, m.in. tereny Beskidów (Niski, Sądecki) czy Tatry. To zwierzęta niezwykle czujne i płochliwe, co jeszcze bardziej ogranicza możliwość ich obserwacji. Z wyglądu żbiki przypominają bardzo dużego kota, choć wciąż mniejszego od rysia euroazjatyckiego. Ssaki te polują głównie wczesnym rankiem i nocą.

Kraków Radio ESKA Google News

Doniesienia o spotkaniu żbika w Małopolsce nie są częste, a te, które się zdarzają, nie zawsze świadczą o spotkaniu tego nieuchwytnego kota. Dlaczego? Wszystko z uwagi na podobieństwo do kota domowego. Jest jednak kilka sposobów, aby odróżnić od siebie oba gatunki:

  • żbik jest większy od domowego kota. Samiec mierzy 55-67 cm długości (nie licząc ogona) i waży nie mniej niż 6, a czasem nawet 10 kg.,
  • cechą charakterystyczną żbika jest gruby, puszysty ogon, zakończony tępo, który w porównaniu z ogonami kotów domowych wydaje się wyraźnie krótszy,
  • sierść żbika, w kolorze żółtawo-szarym z charakterystycznymi czarnymi pręgami na grzbiecie, bardzo przypomina umaszczenie dachowego kota, to jednak jest bardziej okazała, gęstsza, jedwabista i dłuższa niż u większości kotów (nie rasowych).
  • pręgi ogonowe nie łączą się z grzbietowymi, co odróżnia żbika od kota domowego.

Co ciekawe, żbiki mogą krzyżować się z dzikimi kotami domowymi, które oprócz miast zamieszkują także małopolskie lasy. W „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” żbik europejski zakwalifikowany jest do kategorii EN. To gatunki bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożone wyginięciem. 

W tym małopolskim mieście wynaleziono lampę naftową

Rozjazd 25.03.2025
SuperZdrowi
CIĄŻA przy endometriozie to nie MISSION IMPOSSIBLE! SuperZdrowi