Małopolskie instytucje państwowe, naukowe i ratownicze stawiają na współpracę dla bezpieczeństwa. Aż 10 z nich chce powołać w Krakowie Centrum Edukacyjno-Badawcze i Szkolenia Służb Mundurowych. 25 stycznia podpisały w tej sprawie list intencyjny. Z nawiązanej współpracy skorzystają także studenci Politechniki Krakowskiej.
Mamy zamiar zrobić różne typy nawierzchni, różną szorstkość nawierzchni. Dzięki nim będziemy badać hałas, wytrzymałość i nośność nawierzchni, będziemy mogli badać stabilność samochodów i będzie teren, gdzie będziemy mogli puszczać drony. Będzie też możliwość testowania rozwiązań opracowanych przez studentów - mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
Z pasa skorzystają także Policjanci, Drogowcy oraz Strażacy. Wspomniane służby będą mogły testować na nim pojazdy i prowadzić szkolenia.
Liczymy na to, że wykształcimy swoje umiejętności w obsłudze nowych technologii. W tym chociażby dronów, które są wykorzystywane w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych i różnego typu działaniach gaśniczych - mówi mł. bryg. Artur Luzar ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
We współpracy biorą też udział m.in. Małopolskie Centrum Nauki "Cogiteon" i Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.