13. Krakowski Festiwal Komiksu. Fani powieści graficznych dopisali
W tym roku odbyła się już 13. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksów. W dniach 22-24 marca fani powieści graficznych licznie przybyli na do Klubu Studio przy ul. Witolda Budryka 4, gdzie odbył się główny trzon wydarzenia. Przez cały weekend miejsce zostało po brzegi wypełnione fanami komiksów, a wielu z nich przyszło w cosplay'u, czyli przebrana za swojego ulubionego bohatera bądź bohaterkę z komiksów. Podczas wydarzenia nie zabrakło także warsztatów i wystaw.
13. Krakowski Festiwal Komiksu. Jakie atrakcje czekały na fanów?
Trzon programu stanowić będą spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy, wykłady, warsztaty, wystawy oraz festiwalowa giełda, na której można było nabyć wyjątkowe, kolekcjonerskie egzemplarze komiksów, a także poznać nowinki wydawnicze. Wśród gości zagranicznych pojawili się m.in.: Lucie Arnoux, francuska autorka ilustracji do komiksów o przygodach Enoli Holmes, Mathieu Burniat i Geofroy Monde, autorzy premierowej „Furii”, będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Izabelą w roli głównej, czy David Rubin, autor komiksu science-fiction „Ogień”, w którym nie statki kosmiczne, lecz człowiek stoi w centrum opowieści. Głównym gościem festiwalu był nestor hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny, scenarzysta i rysownik José Muñoz. Jego wizyta na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego najbardziej znanej, długo wyczekiwanej przez polskich czytelników serii komiksowej pt. „Alack Sinner”.
Tak bawili się uczestnicy 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksów. Nie zabrakło wielu zagranicznych gości:
Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe edukuje Małopolan
Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zostało utworzone w 2012 roku, a ich głównym celem jest popularyzacja komiksu i dziedzin pokrewnych, edukacja dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie wiedzy o komiksie. Organizacja działa na terenie Małopolski, gdzie zajmuje się zapoznawaniem młodzież i dzieci z podstawami tworzenia komiksu, pisania scenariuszy, komponowania planszy, projektowania postaci i konstruowania dialogów.