Podatki 2024

i

Autor: Pexels Podatki

Twoje finanse

Jak przyspieszyć zwrot podatku? Jest sposób na to, aby dostać pieniądze wcześniej

2024-03-05 7:36

PIT, czyli zeznanie podatkowe należy złożyć do wtorku, 30 kwietnia 2024 roku. Trwa właśnie okres, w którym Polacy odbierają od byłych i obecnych pracodawców informacje o przychodach, dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. W niektórych przypadkach - gdy mamy nadpłatę podatku albo dokonujemy opłaty podatku nienależnie - należy się zwrot. Co zrobić, aby go przyspieszyć? Okazuje się, że jest taka możliwość.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Zeznanie podatkowe można składać w tym roku od 15 lutego do 30 kwietnia. PIT można złożyć na dwa sposoby: elektronicznie lub tradycyjnie - osobiście. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, na zwrot nadpłaty musimy dostać do trzech miesięcy od momentu złożenia dokumentów. Większość Polaków zwleka z tym do ostatniej chwili, a 30 kwietnia przed urzędami skarbowymi ustawiają się ogromne kolejki. Jeśli PIT wpłynie właśnie wtedy, zwrot powinniśmy dostać do końca lipca. Jeśli jednak spodziewamy się dużego zwrotu i chcemy maksymalnie przyspieszyć procedurę przyjścia pieniędzy na konto, można to zrobić. Sposobem na to jest złożenie PIT-u elektronicznie poprzez portal podatki.gov.pl. Wtedy bowiem na zwrot podatku czeka się tylko 45 dni.

Jak sprawdzić, kiedy dokładnie wpłynie zwrot podatku 2024?

Tę informację można sprawdzać elektronicznie. Należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie wybrać opcję "Zwroty podatków" i sprawdzić status swojego zwrotu oraz datę.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Składając zeznanie podatkowe warto przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz którejś z Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli nie mamy konkretnych preferencji, całą listę można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Wolności, czyli tutaj. Można tam wpisać swoje miejsce zamieszkania i zobaczyć, jakie organizacje potrzebują wsparcia (choć niekoniecznie muszą być to te z naszego rejonu). Jak jednak technicznie przekazać 1,5% podatku? Oto podpowiedź w przypadku składania PIT-u tradycyjnie.

- Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5% podatku należnego wynikającego: z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego - po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Warunkiem przekazania kwoty 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej - informuje serwis podatki.gov.pl.

Składającym zeznanie podatkowe w formie elektronicznej pomoże poniższa grafika.

PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

i

Autor: Żródło: podatki.gov.pl PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

ZOBACZ TAKŻE: Ten film rozwścieczył górali. „Biała Odwaga” niebawem trafi do kin

Czy to koniec kariery Jarosława Kaczyńskiego? - Jan Maria Jackowski