Pieniądze

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Zupełnie nowy podatek w Polsce?

Twoje finanse

Nowy podatek w Polsce bliski wprowadzenia. Urząd Skarbowy skontroluje 20 milionów osób

2024-03-11 7:32

Każdy nowy rok przynosi jakieś nowe regulacje lub zmiany w systemie podatkowym. Czasem wynikają one z przepisów unijnych i są odpowiedzią na postęp naukowo-techniczny oraz zmiany gospodarcze na świecie. Już w zeszłym roku zaczęła obowiązywać tzw. dyrektywa DAC7, która nałożyła na niektórych polskich przedsiębiorców nowe obowiązki, lecz nie nowe podatki. Teraz może się to zmienić, ponieważ Urząd Skarbowy bierze pod lupę przedsiębiorców sprzedających swoje usługi czy towary przez internet.

Zupełnie nowy podatek dla przedsiębiorców w 2024 roku?

Booking, UberEats, Vinted, Allegro, Amazon, Airbnb i Bolt i wiele innych platform ma zostać objętych nowymi regulacjami podatkowymi. Zakłada to unijna dyrektywa DAC71, o której słychać w Polsce już od dawna, jednak z powodu opóźnienia w jej wdrażaniu dopiero w 2024 roku Urząd Skarbowy ma dostać narzędzia do weryfikacji przedsiębiorców. DAC71 jest właśnie środkiem prawnym mającym służyć walce z unikaniem lub uchylaniem się od opodatkowania. Dyrektywa Unii związana jest przede wszystkim z koniecznością zapewnienia organom podatkowym państw członkowskich odpowiednich instrumentów do pozyskiwania i następnie wymiany informacji w odniesieniu do transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych.

Sprawdź czy należysz do grupy, którą zainteresuje się fiskus. Sprzedajesz w internecie swoje towary i usługi?

Jakiś czas temu ówczesne Ministerstwo Finansów przy zaangażowaniu Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotowało opinię Polski dotyczącą możliwego wpływu projektu dyrektywy DAC7 na Jednolity Rynek Cyfrowy. Postulowano wtedy między innymi wyłączenie z niej sprzedawców okazjonalnych, nieprowadzących zawodowej działalności gospodarczej. Aktualnie do systemu raportowania nie będą włączani ci sprzedawcy, których liczba transakcji nie przekroczy 30. Wartość transakcji nie przekroczy nie przekroczy natomiast 2 tysięcy euro w danym okresie sprawozdawczym. Wszystko to ma jednak w 2024 roku bacznie sprawdzać fiskus.

ZOBACZ TAKŻE: Oto 10 ciekawostek o kobietach, o których nie miałeś pojęcia. Większość wbija w fotel!

Policja rozbiła gang zajmujący się wyłudzaniem pieniędzy. Oszuści podawali się za amerykańskich żołnierzy