Konsultacje w sprawie zagospodarowania terenów Wesołej w Krakowie będą podzielone na dwa etapy. Pierwszy zacznie się 26 listopada i potrwa do 16 grudnia. Podczas niego będą zbierane pomysły mieszkańców, na to w jaki sposób powinny wyglądać miejsca po Szpitalu Uniwersyteckim.
- W tym pierwszym etapie głosy mieszkańców będą zbierane w formie ankiet internetowych, mailowo, ale także będzie można przesłać je pocztą tradycyjną. Ponadto uruchomimy telefoniczne dyżury ekspertów, którzy będą do dyspozycji Krakowian. Zespół, który nad tymi konsultacjami pracuje jest interdyscyplinarny. To zarówno planiści, urbaniści, architekci krajobrazu czy socjologowie. Z jednej strony potrzebne jest rzetelne zebranie pomysłów mieszkańców, ale z drugiej strony ważne jest przeanalizowanie tych informacji i przygotowanie na ich podstawie koncepcji, które będą mogły być dyskutowane w drugiej fazie - mówi Ewa Kryglon, koordynatorka konsultacji.
Druga faza konsultacji rozpocznie się 1 lutego i potrwa do marca. Podczas niej zostaną przedstawione pomysły na zagospodarowanie Wesołej, które ponownie trafią pod dyskusję Krakowian. Na koniec konsultacji zespół, który je prowadzi, przygotuje raport dla Magistratu.
onsultacje przeprowadzi firma niezwiązana z miastem. Zabiegały o to krakowskie organizacje pozarządowe, które oczekiwały bezstronności w pracy nad tak atrakcyjnym obszarem Krakowa, jakim jest Wesoła.
- Taki mieliśmy cel, żeby konsultacje były przeprowadzone przy szerokim udziale Krakowian, ale także z udziałem grona ekspertów. To po to, żeby nie podjąć pochopnych decyzji i żeby w przyszłości nie było niespodzianek, że nagle taka czy inna instytucja, placówka czy firma 5 tam swoją siedzibę. Chciałabym, żeby miasto poważnie podeszło do tego, co przedstawią mieszkańcy Krakowa - mówi Firlej-Balik ze stowarzyszenia „Zielone Grzegórzki” i radna Dzielnicy II.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji znajdują się na stronie www.konsultacjewesola.pl