64. Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie i online
Jedno z największych świąt kina nadchodzi w Krakowie. W maju odbędzie się 64. Krakowski Festiwal Filmowy, podczas którego widzowie będą mogli zobaczyć całą masę filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych. Wydarzenie otworzy film "Jestem postacią fikcyjną" Arkadiusza Bartosiaka, który opowie o roku z życia aktora Andrzeja Seweryna. Na tegoroczny festiwal zgłoszono rekordowe ponad 2,5 tysiąca filmów, w tym 1343 krótkometrażowe fabuły z całego świata, 550 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, 400 krótkometrażowych dokumentów i 256 krótkometrażowych animacji. 64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 26 maja do 2 czerwca oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca. Od tego roku obok festiwalowego logo oficjalnie figuruje hasło "insider".
— W tych filmach, jak w lustrze, będzie można obejrzeć to, co nas dotyczy — zapowiedział podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. — Ten festiwal nie może być nie o tym, o czym jest ten świat. Ten świat jest ciągle w konflikcie, mamy wojnę w Ukrainie, problem na granicy z Białorusią, głód w Afryce, niezwykle okrutny konflikt w Gazie. (…) Trudno, żeby filmowcy tego nie zauważali — dodał, wskazując, że twórcy poprzez swoją refleksję i doświadczenie zwracają uwagę publiczności na to, co "ukryte przed ludzkimi oczami". — Jesteśmy piękni, jesteśmy wspaniali, kochamy, ale i nienawidzimy, potrafimy być okrutni — i to wszystko w tych filmach jest zawarte — dodał Gierat.
64. Krakowski Festiwal Filmowy. 100 pokazowych produkcji weźmie udział w konkursach
100 prezentowanych podczas festiwalu filmów weźmie udział w konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie krótkometrażowym, konkursie polskim oraz międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic. W międzynarodowym konkursie dokumentalnym jury poprowadzi Nick Read. Oprócza niego w jury zasiądą także Margje de Koning (Holandia), Eliza Kubarska (Polska), Dragan von Petrovic (Serbia) oraz Monica Lazurean-Gorgan (Rumunia). Przewodniczącą międzynarodowego konkursu krótkometrażowego będzie Corina Schwingruber-Ilić (Szwajcaria), wraz z nią filmy oceniać będą także Toril Simonsen (Norwegia), Heinz Hermans (Niemcy) i Tomek Popakul (Polska).
Wyniki festiwalowych konkursów zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia 1 czerwca w kinie Kijów. Po raz pierwszy zakończeniu będzie towarzyszyła światowa premiera filmu — wyświetlone zostanie wówczas "All Inclusive" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, którzy zderzają w opowieści o polskiej wycieczce do Agadiru różne kinowe gatunki.
64. Krakowski Festiwal Filmowy. Sekcja KFF Industry dla twórców filmowych
W trakcie festiwalu pokazom filmów będzie towarzyszyło pasmo wydarzeń branżowych w ramach sekcji KFF Industry. Wydarzenia w tej sekcji będą podzielone na dwa segmenty — jeden z nich będzie dotyczył produkcji animowanych, drugi — dokumentalnych. "Oprócz tego będzie też dużo konferencji, spotkań, debat" — zapowiedziała Orlicz-Szczypuła, wskazując na spotkanie poświęcone sytuacji filmu dokumentalnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
— To sekcja skierowana do reżyserów, twórców, producentów, którzy pracują nad swoim filmem, chcą wypromować swój film, dowiedzieć się więcej o trendach światowych. To miejsce, które ułatwia też kontakt z międzynarodową branżą filmową — wyjaśniła dyrektor biura programowego KFF Barbara Orlicz-Szczypuła. — W zeszłym roku zainicjowane przez nas spotkanie producentów z tej Grupy zaowocowało postulatem, żeby stworzyć wyszehradzki fundusz filmowy, więc będziemy kontynuować tę ideę — dodała.