Noc Muzeów 2024 w Krakowie. Kiedy się odbędzie?
Już od 20 lat krakowskie muzea oraz galerie szeroko otwierają swoje drzwi i zapraszają krakowianki, krakowian oraz gości do oglądania ich bogatych zbiorów. Z tej możliwości chętnie korzystają mieszkanki i mieszkańcy miasta w każdym wieku, a także turyści przebywający w Krakowie. Noc Muzeów jest organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich i odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji. Wydarzenie odbędzie się już w piątek, 17 maja.
− Bardzo nas cieszy popularność cyklu Krakowskie Noce, w którym Noc Muzeów zajmuje miejsce szczególne. Świadczy o tym bogata oferta przygotowana przez poszczególne muza i galerie, która przekłada się na imponującą frekwencję. W ubiegłorocznej Nocy Muzeów wzięło udział 100 000 osób. Podczas tego wydarzenia dzieją się niezwykłe rzeczy. Chyba tylko wtedy można spotkać w mieście pokaźne kolejki osób stojących przed muzeami z uśmiechami i entuzjazmem. To wydarzenie, na którym po prostu trzeba być — powiedziała Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Noc Muzeów 2024 w Krakowie. Program wydarzenia
Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie to wydarzenie tak wielkie, że trudno w całości przekazać, co znalazło się w jego programie. Dlatego warto zawczasu zapoznać się z tym, co poszczególne obiekty przygotowały na tę niezwykłą noc dla odwiedzających.
Muzeum Krakowa jak co roku zaprasza do zaplanowania zwiedzania śladem poszczególnych oddziałów. Na odwiedzających czekają m.in.: pałac Krzysztofory, Barbakan, Rynek Podziemny, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Dom pod Krzyżem, Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Każdy z oddziałów Muzeum Krakowa udostępnia ekspozycje i/lub oferuje oprowadzanie z przewodnikiem.
Muzeum Fotografii zaprasza na wizytę studyjną w pracowni konserwatorskiej oraz oprowadzanie specjalistyczne, którego uczestnicy skupią się na sprzęcie fotograficznym ze zbiorów MuFo (MuFo Józefitów). Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowuje nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze (uzależniony od warunków atmosferycznych), a Muzeum Inżynierii Techniki zachęca do odwiedzania wystawy stałej i udziału w seansach 3D w Planetarium w Ogrodzie Doświadczeń. Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej 28 proponuje zwiedzanie wystaw stałych „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” i „Harcerskie ścieżki” oraz nocne ognisko pod gwiazdami, a Muzeum Dominikanów zaprasza na wykład „Witraże z kościoła dominikanów w Krakowie”, który odbędzie się w XV-wiecznym atrium. W Zamku Żupnym w Wieliczce zwiedzający będą mogli zobaczyć bezcenne polichromie, najstarsze z połowy XVI w., a także dwie intrygujące wystawy czasowe: „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” oraz „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”. W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema na zwiedzających czekać będą aż 4 seanse w Planetarium – kinie sferycznym oraz dwa wyjątkowe pokazy „Implozja beczki”. Do tego nastrojowy spacer w mroku połączony z ciekawymi doświadczeniami, które każdy może wykonać samodzielnie.
Noc Muzeów 2024 w Krakowie. Atrakcje także poza granicami miasta
Warto też dodać, że w organizowanej przez miasto krakowskiej odsłonie Nocy Muzeów uczestniczą instytucje zlokalizowane poza naszym miastem. W ramach wydarzenia można także odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.