Czym jest świadczenie 800 plus?
Świadczenie 800 plus ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku, zastępując świadczenie 500 plus. Rządowy program przeznaczony jest dla rodzin posiadających co najmniej jedno dziecko. Pieniądze przyznawane są na każde dziecko do czasu ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od dochodu osiąganego przez daną rodzinę.
Wiele osób zastanawia się czy w związku z wynikami wyborów parlamentarnych program 800 plus nie zostanie zlikwidowany. Wszystko wskazuje na to, że nie, bowiem opozycja obiecywała, że nie ma zamiaru wycofywać tej formy wsparcia, jednak możliwe są zmiany, jeśli chodzi o zasady przyznawania pieniędzy. Mówił o tym m.in. Szymon Hołownia, który uważa, że wypłata 800 plus powinna być uzależniona od dochodu osiąganego przez daną rodzinę.
Uważam, że wiele zależy od tego, kto będzie zarządzał Ministerstwem Finansów, czy będzie to Lewica, czy może Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska nigdy za politykę socjalną się nie brała. W dawnym układzie to Władysław Kosiniak-Kamysz był szefem resortu pracy. To jest pierwsza przesłanka do tego, jak ten program może od nowego roku wyglądać. Pojawiał się pogląd, by dawać te pieniądze rodzicom, którzy pracują i płacą podatki. Podobne rozwiązania są w Niemczech - powiedział prof. Julian Marian Auleytner z Uczelni Korczaka, podczas wystąpienia w "Poranku Wyborczym" Wirtualnej Polski.
Czy opozycja zlikwiduje dodatek 800 plus?
Wszystko więc wskazuje na to, że obywatele mogą być spokojni i program 800 plus nie zostanie zlikwidowany. Oprócz Szymona Hołowni, obiecywał to także Donald Tusk, który podczas debaty przedwyborczej zaznaczył, że Koalicja Obywatelska popiera podniesienie kwoty dodatku do 800 zł.