Urząd Miasta Krakowa

i

Autor: krakow.pl

Adiunktka, radna, dyrektorka. Rozporządzenie prezydenta Krakowa w sprawie nazw żeńskich

2022-09-06 21:11

Feminatywy to nazwy żeńskie, które od teraz urzędnicy mogą stosować swobodnie w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Choć jest kilka wyjątków, to zmiany chwali językoznawca, którego poprosiliśmy o opinię.

Adiunktka, radna, dyrektorka - nazwy żeńskie mogą być już oficjalnie wykorzystywane w pismach czy komunikatach Urzędu Miasta. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, informuje Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta do spraw polityki równościowej.

Dyrektorka, kierowniczka, pełnomocniczka, inspektorka, podinspektorka i inne tego typu formy absolutnie są obowiązujące i dopuszczalne, można je stosować. Oczywiście z wyłączeniem tych sytuacji, gdzie - niestety - ustawa o pracownikach samorządowych blokuje takie zmiany.

QUIZ. Dojarz węży, sekser i gumolog! NAJDZIWNIEJSZE zawody świata! Wiesz, co ONI ROBIĄ?!

Pytanie 1 z 10
Kim jest "Upychacz Pasażerów"?

Mowa o - na przykład - dokumentach kadrowych czy pieczątkach. Profesor Michał Rusinek, językoznawca, taki krok chwali i przyznaje, że jest to ewolucja, a nie rewolucja.

To zmiana na lepsze, na pewno, dlatego że wbrew temu, co mówią nam zwłaszcza politycy w ostatnich latach, feminatywy to nie jest żadna rewolucja w języku, to nie jest żadne novum. Feminatywy były obecne w polszczyźnie przedwojennej i nikogo nie dziwiły.

Zmiany dotyczą także informacji, które magistrat będzie kierował do mieszkańców ORAZ mieszkanek. Standardem będzie używanie form przynależnych obu płciom.

Zabójstwo w Krakowie: w zaroślach przy torach kolejowych w pobliżu ulicy Chełmońskiego znaleziono ciało 27- letniego mężczyzny