AGH będzie współpracowała z Polską Agencją Kosmiczną. Podpisano porozumienie

i

Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie AGH będzie współpracowała z Polską Agencją Kosmiczną. Podpisano porozumienie

AGH będzie współpracowała z Polską Agencją Kosmiczną. Podpisano porozumienie

2022-12-08 15:04

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną. Na jego mocy planowane są wspólne inicjatywy naukowe, takie jak projekty badawcze z obszaru eksploracji kosmosu, konferencje czy wzajemne wsparcie eksperckie. To zapowiedź długoterminowych działań.

Jakie korzyści płyną z podpisanego porozumienia?

Naukowe benefity z nowej, formalnej współpracy pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą a Polską Agencją Kosmiczną mają czerpać obie strony. To przede wszystkim praca nad wspólnymi projektami, wspólne uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach związanych z sektorem kosmicznym czy też szansa na studenckie praktyki.

- Podpisane dziś porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną to dla nas kluczowa współpraca, gdyż od kilku lat w AGH bardzo mocno skupiamy się na rozwoju technologii kosmicznych. Właśnie budujemy siedzibę działającego od dwóch lat Centrum Technologii Kosmicznych AGH, gdzie nasi naukowcy oraz studenci będą mieli świetne warunki do badań związanych z sektorem kosmicznym. Dzięki współpracy z POLSA także nasze organizacje studenckie - m.in. AGH Space Systems czy SpaceTeam AGH - zyskają jeszcze większe możliwości rozwoju. Mamy ambitne plany badawcze i cieszymy się, że będziemy je realizować wspólnie z tak kompetentnym partnerem - powiedział prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

W AGH od listopada 2020 roku działa Centrum Technologii Kosmicznych, którego celem jest m.in. realizacja badań i edukacja w zakresie technologii kosmicznych oraz promowanie badań kosmicznych.

- Współpraca z silnymi akademickimi ośrodkami naukowymi, zainteresowanymi rozwijaniem kompetencji w zakresie badań i innowacji, to realizacja przemyślanej długofalowej strategii Agencji. W strategii tej POLSA jest aktywnym pośrednikiem pomiędzy światem nauki i biznesu, bierze udział w kontaktach zagranicznych, monitoruje najnowsze trendy i sprzyja edukowaniu i pozyskiwaniu przyszłych kadr rodzimej branży kosmicznej – podkreślał prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna.

Sektor inżynierii kosmicznej w AGH jest także z sukcesami rozwijany przez studenckie koła naukowe. Zespół AGH Space Systems jest zwycięzcą tegorocznego konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge. Z kolei studenci ze SpaceTeam AGH zajęli drugie miejsce w konkursie na budowę przenośnika księżycowego regolitu organizowanym w USA. Ostatnio członkinie koła naukowego AstroBio AGH wzięły udział w pierwszej w pełni żeńskiej analogowej misji kosmicznej uczestnicząc w eksperymentach związanych z produkcją żywności czy optymalizacją zużycia wody.

- Rozpoczęła się era „nowego kosmosu”. Czekają nas wyzwania związane z misjami kosmicznymi oraz wprowadzenie zdobyczy technologii kosmicznych do codziennego życia. Dzięki współpracy z POLSA, będziemy mieli możliwość aktywnego udziału w rozwoju technologii oraz budowie polskiego potencjału kosmicznego. Dla CTK AGH ta współpraca ma fundamentalne znaczenie, ponieważ wyznacza nam kierunki, w których musimy się rozwijać oraz otwiera drzwi do współpracy z całym kosmicznym światem – dodaje prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Kurs gotowania Michel Moron

QUIZ. Jak potężna jest Twoja intuicja? Czy potrafisz rozpoznać zło?

Pytanie 1 z 8
Późno w nocy ktoś dzwoni do drzwi. Co robisz?