Akademia Górniczo-Hutnicza jako lider technologii kosmicznych. Władze uczelni chcą uruchomić sieć współpracy pomiędzy jednostkami zarówno polskimi jak i zagranicznymi w zakresie rozwijania badań i rozwiązań w przestrzeni kosmicznej. Jak podkreśla Rektor AGH Jerzy Lis nadrzędnym celem Sieci będzie wymiana doświadczeń.
Z jednej strony wspólne badania dla szeroko rozumianego kosmosu, ale kosmos to też jest nasza komórka, to GPS, Internet, telekomunikacja, analiza na przykład stanu skażenia atmosfery - mówi.
Inicjatywa ma wsparcie polskiego Rządu w formie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rozwoju, ale także Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA. Plany na współpracę są szerokie.
Współpracę w zakresie wymiany studentów, wymiany pracowników, wspólne zajęcia, wspólne kursy letnie, wspólne praktyki w przemyśle. Może na kosmodromie w Gujanie Francuskiej - dodaje Rektor Lis.
Pośrednim celem sieci jest popularyzacja nauki o kosmosie i związanych z nim technologiach. Sieć obecnie dopiero się tworzy, więc nie sposób jeszcze powiedzieć ile uczelni do niej przystąpi, ale władze AGH są optymistyczne, że inicjatywa rozrośnie się błyskawicznie.
Jednym z elementów rozwoju sieci jest zainteresowanie nią Elona Muska, który jest Doktorem honoris causa AGH.