Odnawianie sprzętu do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali kilka metod na recykling paneli fotowoltaicznych i zamierzają ją zastosować przemysłowo. Metody, jak tłumaczy kierowniczka zespołu badawczego Barbara Tora, są proste. Opierają się o zróżnicowaną gęstość poszczególnych składników paneli takich jak szkło czy krzem.
Jeżeli byśmy oddzielali gwoździe od drewna no to wrzucilibyśmy je do wody i wypłynie drewno. To są metody grawitacyjne. Są metody takie najbardziej proste do wytłumaczenia. Bierzemy magnes i wyciągamy składniki magnetyczne, czyli stosujemy wzbogacanie magnetyczne - mówi.
Spośród składników paneli fotowoltaicznych krzem jest najcenniejszym. Jego odzysk w wyniku recyklingu stanowiłby ogromną oszczędność w procesie produkcyjnym.
Krzem jest dość kosztowny jeśli chodzi o produkcję, bo technologia pozyskiwania krzemu jest bardzo energochłonna. W związku z tym odzyskiwanie z gotowego takiego wcześniej pozyskanego krzemu jest z punktu widzenia ekologii bardzo korzystne - mówi Barbara Tora.
Przy obecnie opracowanych przez naukowców z AGH metodach pozyskanie składników ze starego panelu fotowoltaicznego zajmuje około godziny czasu.
AGH jest obecnie w trakcie przygotowań do uruchomienia pilotażowego zakładu, który będzie pozyskiwał składniki ze starych paneli i produkował nowe. Zakład ma ruszyć na przełomie tego i przyszłego roku.