Mieszkańcy powiatu myślenickiego ponownie z dostępem do apteki całodobowej
Mieszkańcy powiatu myślenickiego od początku tego roku nie mieli apteki, która czynna byłaby w nocy. W związku z tym wystosowali petycję do starostwa powiatowego o sfinansowanie dyżuru apteki w godz. nocnych. Dokument podpisało ponad 2,3 tys. osób.
W sobotę starosta Józef Tomal poinformował na konferencji prasowej, że starostwo i gminy sfinansują działanie całodobowe apteki Niebieska przy ul. Żwirki i Wigury w Myślenicach. W ciągu roku powiat ma przeznaczyć na to 220 tys. zł, drugie 220 tys. – gminy.
W komunikacie dla mediów Starostwo Powiatowe w Myślenicach oceniło, że zamknięcie punktów nocnych aptek w tym regionie, ale i w innych miejscach, jest efektem nowelizacji prawa farmaceutycznego – została przyjęta w sierpniu 2023 r., weszła w życie w 2024 r.
Nowe przepisy zakładają, że dyżury w aptekach trwają do godz. 23. O rozszerzeniu dyżuru apteki na godziny nocne decydują władze powiatu, jeżeli widzą takie zapotrzebowanie, i to one pokrywają koszty takiego dyżuru. NFZ zapłaci za dwie godziny dyżuru w nocy (trwającego maksymalnie do godz. 23) i za cztery godziny pracy (trwającej maksymalnie do godz. 18) w dzień wolny.
Według wcześniejszych przepisów w każdym powiecie musiała być apteka całodobowa. Zgodnie z nowymi przepisami, apteki nie mogą już pobierać dodatkowej opłaty za wydanie leku w godzinach nocnych i w dni wolne.
Powiat myślenicki wystosował pismo do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o zmianę przepisów – w ocenie samorządu niekorzystnych dla pacjentów i samorządów. „My proponujemy aby powrócić do poprzednich przepisów lub, żeby NFZ w całości finansował te dyżury nocne nie kosztem pieniędzy samorządowych” – poinformowało starostwo.
Przedstawiciele środowisk aptekarskich oczekiwali nowelizacji prawa farmaceutycznego. Ich zdaniem dyżury nocne były niepotrzebne, ponieważ niewielu pacjentów przychodziło w tym czasie do aptek. Wskazywali także na braki kadrowe.