Arabowie podbili Zakopane. Górale przyzwyczaili się do egzotycznych gości
O tym, że turyści i turystki z krajów arabskich od kilku lat pobijają Zakopane wiadomo nie od dziś. Coraz lepsza siatka połączeń lotniczych sprawia, że egzotyczny goście często zaglądają do Krakowa, jednak to Tatry przyciągają ich najbardziej. Szczególnie upodobali sobie Podhale, ponieważ niezwykle cenią góralskie tradycje i zwyczaje. Doceniają fakt, że mieszkańcy i mieszkanki żyją swoją kulturą na co dzień, a nie traktują jej jako atrakcji turystycznej, przyciągającej klientów. Goście z krajów arabskich cenią także lokalne wyroby rzemieślnicze. Lokalni przedsiębiorcy zwracali uwagę, że często kupują hurtowe wręcz ilości polskich cukierków krówek.
Arabowie przeżywają szok kulturowy w Polsce
Chociaż między polską a arabską kulturą jest prawdziwa przepaść — egzotyczni goście na Podhalu dobrze dogadują się z Polkami i Polakami. W Zakopanem stanowią wręcz pożądaną grupę turystyczną, ponieważ zazwyczaj dysponują zasobnymi portfelami. Coraz więcej restauracji czy obiektów noclegowych oferuje dania halal oraz informacje w języku arabskim. Nic dziwnego, że Arabowie czują się u nas dobrze i chętnie w Tatry wracają. Nie da się jednak ukryć, że różnice kulturowe są i to potężne. Marcin Margielewski, ekspert od kultury arabskiej, w rozmowie z "Faktem" przyznaje, że jest także wiele kwestii, których turystów i turystki z Półwyspu Arabskiego dziwi. Jedną z nich jest taniec. U nas tańczy się nie tylko na dyskotekach, ale właściwie wszędzie. W państwach takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie tańczyć można tylko w wyznaczonych do tego klubach.
Kolejną kwestią, która może szokować gości z krajów arabskich w Polsce jest spożywanie alkoholu, którego w naszym kraju pije się dużo. Zaś w niektórych krajach arabskich obowiązuje zakaz spożywania napojów wyskokowych lub jego ograniczenie. Za to spożywanie alkoholu w przestrzeni publicznej jest surowo zakazane. Nic dziwnego, że po przyjeździe do Polski wielu gości z tego regionu świata może czuć się nieswojo.
— W krajach, które są takimi mekkami turystów, takich jak Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, picie alkoholu odbywa się w wyznaczonych miejscach, czyli głównie w hotelach i restauracjach. Teraz już rozluźniono prawo, bo kiedyś tylko restauracje hotelowe miały prawo do sprzedawania alkoholu. W tej chwili są to już też miejsca niezwiązane z hotelami, takie jak bary lub kluby taneczne — powiedział "Faktowi" Margielewski.
Arabowie pokochali Zakopane! W mieście są widoczni przez okrągły rok:
