Arabowie w Zakopanem

i

Autor: Pawel Murzyn/East News

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Arabowie szturmują Podhale w poszukiwaniu jednego produktu. Wydają na niego majątek!

2023-11-10 10:32

Arabska jesień w Zakopanem trwa w najlepsze. Chociaż sezon wakacyjny już dawno się zakończył, a na Podhalu zawitał chłód i deszcz i pierwszy śnieg, goście z Bliskiego Wschodu wciąż bardzo chętnie przyjeżdżają na długi odpoczynek z całymi rodzinami. Co więcej, nie mają oporów, aby zostawiać Góralom duże pieniądze. Najpierw zachwycili się polskimi cukierkami, krówkami. Teraz upatrzyli sobie nowy twór rękodzielniczy, który kupują dla wszystkich członków rodziny. O czym mowa?

Małopolskie. Arabowie spędzają jesień na Podhalu

W tym roku Górale mogą być zadowoleni z sezonu letniego. Chociaż mniej na Podhalu zawitało naszych rodaków, szczególnie upodobali sobie to miejsce goście z Bliskiego Wschodu, którzy chętnie przyjeżdżają z całymi rodzinami na długi wypoczynek. Lokalni przedsiębiorcy przyznają, że Arabowie pokochali Zakopane za jego wyjątkowy folklor. Szanują przywiązanie Górali do tradycji i to, że żyją nią na co dzień, a ludowe stroje i tradycje nie są przez nich kultywowane na pokaz dla turystów, a stanowią element ich codziennego życia. Nie przeszkadza im także pogoda. Nie narzekają na chłód i deszcz, wręcz przeciwnie. Dla nich złota polska jesień jest zjawiskiem niespotykanym i egzotycznym.

Arabowie w Zakopanem upodobali sobie ten produkt. Kupują go na kartony!

Górale nie ukrywają, że Arabowie to dla nich wymarzeni goście. Zazwyczaj rezerwują noclegi z dużym wyprzedzeniem w luksusowych kurortach. Chętnie sięgają także po towary luksusowe, nie zwracając przy tym uwagi na ceny, a w przeciwieństwie do Polaków, rzadko się targują. Podczas wakacji hitem okazały się... polskie krówki! Głośno zrobiło się o szejku z Dubaju, który wydał kilka tysięcy na te cukierki, aby obdarować nimi swoje żony. To jednak niejedyny lokalny produkt, którym zachwycili się turyści z Półwyspu Arabskiego. Chętnie kupowano także polski miód.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Czy to ze względu na chłód, który zagościł już od jakiegoś czasu na Podhalu, czy to ze względu na rzemieślniczy wyrób i oryginalny styl — Arabowie znaleźli nowy towar, który masowo wykupują u zakopiańskich przedsiębiorców. Chodzi o... kapcie! Zakopianki lub bambosze, nie ważne, jak je nazwiemy, turyści z Bliskiego Wschodu wykupują je masowo. Jak relacjonują sprzedawcy, ciepłe podhalańskie kapcie są wykupywane przez Arabów całymi kartonami. Turyści kupują je w dużych ilościach, aby móc obdarować nimi całą rodzinę. To jeden z efektów marketingu szeptanego. Arabowie po spędzeniu wakacji na Podhalu wracają do siebie i opowiadają swoim bliskim o spędzonym tutaj czasie. To zachęca kolejnych gości do odwiedzin Zakopanego. 

Latem kupowali miód, teraz zakopianki, góralskie kapcie — powiedziała pani Jadzia ze straganu na Krupówkach portalowi Styl Interia. — Biorą po kilka par, ostatnio zapłacili za nie 800 złotych! — dodała.

Drewniane rzeźbienia, góralskie korale, kolorowe ornamenty. Oto najpiękniejsze nagrobki na Podhalu:

Jeż Franio jest za malutki, żeby przezimować